Faydaları
Burun Tıkanması Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Burun Tıkanması Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Günlük yaşamımızda sıklıkla maruz kalabildiğimiz hafif düzeyli sağlık sorunlarından biri de burun tıkanması sorunudur. Genellikle ciddi sebeplere ötürü oluşmayan burun tıkanması rahatsızlığı özellikle gün içerisinde uzun süreli olarak devam etmesi durumunda oldukça rahatsızlık verici olabilmekte ve nefes alış verişini zorlaştırabilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunduğu burun tıkanması rahatsızlığı ciddi bir sağlık sorununa bağlı oluşmadığı takdirde genellikle […]

Günlük yaşamımızda sıklıkla maruz kalabildiğimiz hafif düzeyli sağlık sorunlarından biri de burun tıkanması sorunudur. Genellikle ciddi sebeplere ötürü oluşmayan burun tıkanması rahatsızlığı özellikle gün içerisinde uzun süreli olarak devam etmesi durumunda oldukça rahatsızlık verici olabilmekte ve nefes alış verişini zorlaştırabilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunduğu burun tıkanması rahatsızlığı ciddi bir sağlık sorununa bağlı oluşmadığı takdirde genellikle gün içerisinde etkilerini kendiliğinden kaybetmektedir.

Fakat burun tıkanması rahatsızlığının uzun süreli olarak devam etmesi durumunda ve sıklıkla tekrar etmesi durumunda hemen kulak burun boğaz doktoruna başvuru yapılması gerekmektedir. Uzmanlar burun tıkanması rahatsızlığının bu gibi durumlarda ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabildiğinin altını çizmektedirler. Peki burun tıkanması neden olur, belirtileri nelerdir, dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen bu sorularımızın cevaplarını kulak burun boğaz doktorlarından derlemiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen gerekli bilgiler sunalım.

Burun Tıkanması Nedir?

Burun tıkanması rahatsızlığı özet olarak burun içi sinüslerin görevini tam olarak yerine getirememesi durumudur. Bu olumsuz durumun ortaya çıkmasında elbette ki birçok olumsuz faktörler önemli derecede rol alabilmektedirler.

Burun Tıkanması Neden Olur?

Burun tıkanmasına neden olabilen birçok faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler doğrudan burun içi ile ilgili olabildiği gibi doğrudan dış kaynaklı olabilmektedir. Burun tıkanması rahatsızlığına neden olabilen faktörler ise şunlardır;

 • Migren hastalığı
 • Grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıkları
 • Sinüslerin zarar görmesi
 • Kirli hava faktörü
 • Burun içerisinde doğuştan veya sonradan oluşan et parçacıkları
 • Aşırı terleme
 • Soğuk duş alınması
 • Burun içi temizliğe önem verilmemesi
 • Burun içi kılların aşırı olarak bulunuyor olması gibi faktörler burun tıkanması rahatsızlığının nedenleridir.

Burun Tıkanması Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanması rahatsızlığının en belirgin belirtisi nefes alıp vermede güçlük çekilmesidir. Bilindiği üzere burun ayrıca nefes alış verişinde en önemli işleve sahip olmaktadır. Dolaysıyl hafif düzeylerde dahi tıkanması beraberinde nefes alış verişini de olumsuz yönde etkilemeketedir. Burun tıkanması rahatsızlığının diğer belirtileri ise şunlardır;

 • Burun içerisinde dolgunluk hissi
 • Burun içerisinde ve çevresinde kızarıklık oluşması
 • Burun içerisinde kaşıntı hissi
 • Burun içerisinde hafif düzeyli ağrı oluşması gibi belirtiler de burun tıkanması rahatsızlığının diğer belirtileridir.

Burun Tıkanması Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Burun tıkanması rahatsızlığının tedavisi öncesinde ne gibi faktörlere bağlı oluştuğunun teşhis edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple teşhis sürecinden geçirilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan burun tıkanması rahatsızlığında uygulanan tedavi seçenekleri şunlardır;

Burun spreyleri;

 • Burun spreyleri tedavisi burun tıkanması rahatsızlığında en fazla başvurulan tedavi seçeneğidir. Bu tedavi seçeneği daha çok hafif düzeyli burun tıanması rahatsızlığında kullanılmaktadır.
 • Örneğin nezle ve grip gibi soğuk algınlığına bağlı oluşan burun tıkanması rahatsızlığının tedavisinde burun spreyleri oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Cerrahi müdahale;

 • Burun tıkanması rahatsızlığının tedavisinde başvurulan diğer bir tedavi seçeneği ise cerrahi müdahale tedavisidir. Bu tedavi seçeneğine gerek duyulmadıkça başvurulmamaktadır. Dolaysıyla burun spreylerinin fayda sağlamadığı durumlarda veya ciddi burun tıkanması durumunda cerrahi müdahale uygulaması söz konusu olabilmektedir.
 • Örneğin burun içerisinde doğuştan veya sonradan oluşan et parçacıklarına bağlı oluşan burun tıkanması durumunda cerrahi müdahale uygulamasına başvurulmaktadır. Bu işlem ile burun tıkanmasına neden olan burun içi etlerin alınması sağlanarak hasta tekrar eski sağlığına kavuşturulmaktadır. Cerrahi müdahale uygulamasında birey bir müddet hastanede kalabiliyorken diğer basit tedavi durumlarında hastane yatışına gerek duyulmamaktadır.

Burun tıkanması rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere gerekli bilgiler sunduktan sonra burun tıkanması neden olur, belirtileri nelerdir, hakkındaki makalemizi sizlere sağlıklı günler dileğinde bulunarak burada sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içerikli olup reçete değildir. Burun tıkanması rahatsızlığınız için kulak burun boğaz doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan Hiperhidroz Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi