Faydaları
Burun Kanaması Neden Olur ? Sebepleri nelerdir ?

Burun Kanaması Neden Olur ? Sebepleri nelerdir ?

Burun Kanamasına Neden Olan 8 Sebep Hangileridir? Günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen sağlık sorunlarından biri de burun kanaması rahatsızlığıdır. Hemen her yaş grubunda bulunan bireylerde meydana gelebilen burun kanaması rahatsızlığına neden olabilen özellikle 8 adet faktörün bulunduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Peki burun kanamasına neden olan 8 sebep hangileridir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan […]

Burun Kanamasına Neden Olan 8 Sebep Hangileridir?

Günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen sağlık sorunlarından biri de burun kanaması rahatsızlığıdır. Hemen her yaş grubunda bulunan bireylerde meydana gelebilen burun kanaması rahatsızlığına neden olabilen özellikle 8 adet faktörün bulunduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Peki burun kanamasına neden olan 8 sebep hangileridir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.

Burun Kanamasına Neden Olan 8 Sebep Şunlardır;

 • Burun karıştırma alışkanlığı: Uzmanlar burun kanamasına neden olabilen sebeplerden biri olarak gün içerisinde özellikle de sıklıkla burun karıştırılması faktörünü göstermektedirler. Uzmanlar özellikle de çocuklarda sıklıkla görülebilen burun karıştırma alışkanlığının beraberinde çocuklarda burun kanaması rahatsızlığının meydana gelmesine neden olabildiğini belirtmektedirler.
 • Travma: Burun kanaması rahatsızlığına neden olabilen 8 ana nedenden biri de travmadır. Özellikle çocuklarda görülebilen travmalar burun kanaması rahatsızlığının önemli sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Burun içi eğrilikler: Burun kanaması rahatsızlığına neden olabilen 8 faktörden biri de burun içi eğriliklerdir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak burun içerisinde oluşan eğrilikler normal hava akımını bozabildiği gibi burun içerisinde kuruluk ve kabuklanma gibi sorunlara neden olabilmekte ve sonuçta ise burun içi kanamaların oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Isıtma sistemleri: Burun kanaması rahatsızlığına neden olabilen 8 sebepten biri de günümüzde çokça kullanılan ısıtma sistemleridir. Burun içi kuruluğa ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına neden olabilen ısıtma sistemleri özellikle de çocuklarda burun kanaması rahatsızlığının meydana gelmesinde etkin rol alabilmektedir.
 • Burun içi tümörler: Burun kanaması rahatsızlığına neden olabilen 8 sebepten biri de burun içerisinde oluşan küçüklü büyüklü tümörlerdir. Tedavi edilmediği takdirde burun kanaması rahatsızlığının sıklıkla oluşmasına neden olabilen burun içi tümörlerin ayrıca belirtileri arasında da yine burun kanaması rahatsızlığı yer almaktadır.
 • Hormonal sebepler: Uzmanlar gebelik dönemlerinde kan artışı sebebiyle burun kanaması rahatsızlığının meydana gelebileceğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla burun kanaması rahatsızlığının 8 sebebinden biri olarak gebelik dönemlerinde görülen hormonal nedenler olarak belirtilmektedir.
 • Kalp ve damar hastalıkları: Burun kanaması rahatsızlığının 8 sebebinden biri de hiper tansiyon ve kalp yetmezliği gibi kalp ve damar hastalıklarıdır. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarının önemli belirtileri arasında burun kanaması rahatsızlığı yer alabilmektedir.
 • Kan hastalığı: Burun kanaması rahatsızlığının 8 sebebinden biri de doğuştan veya sonradan gelişebilen kan hastalığıdır. Kanda meydana gelen pıhtılaşma sorununda burun kanaması rahatsızlığından söz edilebilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere burun kanaması rahatsızlığının 8 önemli nedeni bulunmaktadır. Dolaysıyla uzmanlar burun kanaması rahatsızlığınının meydana gelmesinde etkin rol alabilen sebeplerin bulunması durumunda hemen tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Sizlere burun kanamasına neden olan 8 sebep hangileridir hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Bir önceki yazımız olan Kaş Dökülmesi Sorunu Nedir ? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ? başlıklı makalemizde kaş dökülmesi, kaş dökülmesi cildiye ve kaş dökülmesi için bitkisel çözüm ibrahim saraçoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/