Faydaları
Büllü Hastalıkları Ve Tedavi Süreci

Büllü Hastalıkları Ve Tedavi Süreci

Büllü hastalıkları, (Pemfigus) içi sıvı dolu kese anlamındaki deri hastalıkları. Üst deri ve alt deri arasındaki hücrelerin yapılarının bozulması veya alt deriyi üst deriye bağlayan tabakaların kopması sonucu ortaya çıkan deri hastalıklarıdır. Bül hastalıkları en çok deri yanmalarında ya da egzama, mantar gibi deri hastalıklarında gözlemlenmektedir. Hastalığın en temel belirtisi deride bül oluşumunun başlamasıdır ki […]

Büllü hastalıkları, (Pemfigus) içi sıvı dolu kese anlamındaki deri hastalıkları. Üst deri ve alt deri arasındaki hücrelerin yapılarının bozulması veya alt deriyi üst deriye bağlayan tabakaların kopması sonucu ortaya çıkan deri hastalıklarıdır. Bül hastalıkları en çok deri yanmalarında ya da egzama, mantar gibi deri hastalıklarında gözlemlenmektedir. Hastalığın en temel belirtisi deride bül oluşumunun başlamasıdır ki bu hastalığın son aşamasıdır. Bu aşamada hastalık gözlemlenebilir bir hal almaktadır. Bu hastalık daha çok kalıtsal (genetik), doğumsal (konjenital) ya da alerjik (immunolojik) yollarla gerçekleşir. Hastalığın bireyde kalıtsal olarak başlaması en riskli durumdur. Bireyin hastalığı bir sonraki nesle aktarması söz konusudur. Bu hastalıklar arasında en sık rastlanılanı pemfigus vulgaris ya da diğer bir adıyla bülloz pemfigustur. Her yaşta görülebilen bu hastalık daha çok 40–60 yaş arasında başlamaktadır. Daha çok genital bölgede kendini gösterir. Bireyde ağır sancılara yol açabilen bu hastalık içi sıvı dolu şişkin tabakalar ile deri üstüne çıkmaktadır. Bu tabakalara temas etmek ya da kaşımak hastalığın kötüye gitmesine bül tabakalarının da çoğalmasına yol açabilir.

En bilindik deri hastalıklarından biri olan büllü hastalıkları arasında, hastalığın en ciddi olan türü Vejetan Pemfigustur. Bu hastalıkta kaşıntı hisleri diğer tiplere göre daha fazladır ve bu hastalıkta yanma hissi de yine oldukça fazladır. Bu hastalıkta büllüler koltuk altında, kasık bölgelerinde daha fazla çoğalabilir. Bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde bireyi ne yazık ki ölüme kadar götürebilir.

Büllü hastalığının tedavisi sürecine değinecek olursak bu hastalığın en güzel tedavisi bireyin moralinin yüksek olmasıdır. Doktorlar tarafından verilen ilaçlar düzenli kullanılmalı ve asla yanlış hislere kapınılmamalıdır. Düzenli ilaç kullanan ve morali her daim yüksek bir bireyin yaralarının kısa sürede kapanması beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan İltihaplı Romatizma Nasıl Tedavi Edilir ? başlıklı makalemizde ayakta iltihaplı romatizma, dizde iltihaplı romatizma ve eklem romatizmasi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. 20 gündür oglumda da bülyoz hastalığını yaşıyoruz 9 yaşında oğlum çok kotu gunler gecirdik sizden ricam soruma cevap verebilirmisiniz sevinirim tekrarlama riski yine olabilirmi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi