Faydaları
Boğazda Kuruluk Neden Olur Nasıl Giderilir?

Boğazda Kuruluk Neden Olur Nasıl Giderilir?

Çeşitli nedenlerden dolayı birçok insanda boğaz kuruluğu söz konusu olmaktadır. Boğaz kuruluğuna sebep olan en temel faktör genel olarak ağız içi bakterileridir. Ağız içerisinde oluşan bakteriler zamanla kişide hem boğaz kuruluğu hem de enfeksiyona sebep olabilir. Sinir bozucu olan bu durumun nedeninin araştırılarak tedavi uygulanması boğaz kuruluğunun geçmesini sağlayabilir. Boğaz kuruluğu yutkunmada zorlanma yapabilmektedir. Özellikle grip ve […]

Çeşitli nedenlerden dolayı birçok insanda boğaz kuruluğu söz konusu olmaktadır. Boğaz kuruluğuna sebep olan en temel faktör genel olarak ağız içi bakterileridir. Ağız içerisinde oluşan bakteriler zamanla kişide hem boğaz kuruluğu hem de enfeksiyona sebep olabilir. Sinir bozucu olan bu durumun nedeninin araştırılarak tedavi uygulanması boğaz kuruluğunun geçmesini sağlayabilir.

Boğaz kuruluğu yutkunmada zorlanma yapabilmektedir. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Boğaz iltihabının da neden olduğu bu durum genel olarak antibiyotik tedavi ile geçiyor olsa da bazı dönemlerde farklı nedenler ile de ortaya çıkabilir.

Boğaz Kuruluğu Nedenleri 

Boğaz kuruluğu kişide oldukça can sıkıcı durumlara neden olabilir. Boğaz kuruluğu bulunulan ortamda havanın kuru olmasından da kaynaklanabilir. Kuru havadan dolayı kuruyan boğaz bir süre sonra gıcık yapabilmektedir.

Sigara ve alkol alışkanlığı boğazda kurumayı sürekli hale getirebilmektedir. Bunun yanı sıra grip ve soğuk algınlığında oluşan boğaz kuruluğunun bademcik iltihabından da kaynaklanabileceği bilinmektedir. Vücudun susuz kalması ve tükürük bezlerinin yeterli çalışmaması da boğaz kuruluğuna neden olabilmektedir.

Bazı ilaçların yan etkisi olarak boğaz kuruluğu söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra gırtlak kanseri gibi durumlarda boğazda kuruluk sağlar. Boğaz kuruluğuna neden olan faktörlerin doktor tarafından belirlenmesi ve tedavi uygulanması daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Mide hastalıklarından biri olan reflü boğaz kurumasına neden olan  faktörler arasında yer alır. Mideden kaynaklı sorunlar hem boğazda hem de ağız içinde kuruluk yapar.

Şeker hastalıklarında belirtilerden biri olan boğaz ve ağız kuruluğu şeker hastalarında sürekli olmaktadır. Vücudun susuz kalmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu durum kişiyi oldukça rahatsız edicidir.

Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer? 

Boğaz kuruluğunun altında yatan nedenlerde çok fazla ciddi bir durum söz konusu değil ise evde yapılacak birkaç yöntem boğaz kuruluğunu giderebilir. Fakat yine de doktor kontrolü yapıldıktan sonra bu yöntemlerin denenmesi daha sağlıklı olacaktır.

Boğaz kuruluğuna ilk olarak ağız bakımından başlanması gerekir. Düzenli olarak elma sirkesi ile ağız içine gargara yapılarak ağız içindeki bakteriler temizlenmelidir. Ayrıca her sabah içilen elma sirkeli su boğaz kuruluğunu giderir. Tükürük bezlerinin çalışmasını sağlar.

Meyankökü çayı gün içerisinde tüketilebilir. Boğaz kuruluğunun tedavisi için bitki çayı tercih edilebilmektedir. Ağız içerisinde gargara yapılarak da tedavi etmek mümkündür.

Narenciye suları bol miktarda C vitamini içermektedir. Grip ve soğuk algınlığında bol miktarda tüketilmesi önerilir. Boğaz kuruluğuna neden olan bu durum portakal, greyfurt ve mandalina gibi C vitamini bakımından  zengin olan meyveleri tüketilmesi tavsiye edilir.

Boğaz kuruluğu ve vücut sağlığı için kullanılacak olan en önemli besin sarımsaktır. Sarımsak doğal antibiyotik görevi gördüğünden hem ağız içinde hem de vücuttaki bakterileri öldürür. Böylece vücut bakterilere karşı da korunmuş olur.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi