Faydaları
Böcek Alerjisi Nedir, Ne İyi Gelir?

Böcek Alerjisi Nedir, Ne İyi Gelir?

Alerjik reaksiyonlar pek çok kişinin bünyesinde farklı tepkimelere yol açar, bazen dış etkenler olarak nitelendirebileceğimiz gıdalar, ilaçlar ve benzeri alerji tetikleyicileri olabilmektedir. Ancak görülen her kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı da o duruma ya da şeye bir alerjiniz olduğunuz anlamına gelmez. Bazen böcek ısırmaları veya çeşitli toksinli bitkiler ile temas halinde olunması durumunda normal şartlarda […]

Alerjik reaksiyonlar pek çok kişinin bünyesinde farklı tepkimelere yol açar, bazen dış etkenler olarak nitelendirebileceğimiz gıdalar, ilaçlar ve benzeri alerji tetikleyicileri olabilmektedir. Ancak görülen her kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı da o duruma ya da şeye bir alerjiniz olduğunuz anlamına gelmez. Bazen böcek ısırmaları veya çeşitli toksinli bitkiler ile temas halinde olunması durumunda normal şartlarda illa ki bazı tepkimeler görülür ancak söz konusu böcek alerjisi olunca durum gayet ciddi seviyelere ulaşarak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu durumu şu şekilde düşünmelisiniz bir ilaca ya da meyveye alerjiniz olduğunu bile bile onu yerseniz veya kullanırsanız solunum yollarınıza oluşacak etkiler ya da farklı tepkimeler sayesinde şikayetleriniz ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Böcek alerjisi mevzu bahis olduğunda çeşitli sayıdaki türlerde bulunan böceklerin ağızlarındaki ve salgıladıkları antikorlara karşı vücudunuzun mücadele edemediği durumlar söz konusudur. Her böceğin ısırmasında veya her sokmasında alerji olacak diye bir durum olmasa da yine de alerji belirtilerine göz gezdirmekte fayda vardır. Gelelim listemize;

Belirtiler

– Aşırı derecede yoğun kaşıntı,

– Çeşitli bölgelerdeki şişliğe bağlı olarak solunum ve konuşma güçlüğü,

– Göz ve çevresinde yanma ve kızarma,

– Teninizde döküntüler ve kızarıklıklar,

– Vücudunuzun çeşitli bölgelerinde şişmeler,

– Böceğin ısırdığı bölgede karıncalanma, ısınma ve uyuşmalar,

– Mide bulantısı ile kusma,

– Yüksek ateş,

– Kaslarda görülebilecek spazmı,

– Kalp ritimlerinde ani değişiklik,

– Bilinç kaybı ya da bayılma.

Belirtilerin ortaya çıkması böcekle olan temastan sonra yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika arasında kendini gösterir. Tabi bu süre alerjinizin durumuna bağlı olarak daha kısa sürede de görülebilmektedir, eğer alerjinizin olduğunu bildiğiniz bir böcek tarafından ısırıldıysanız öncelikli olarak kendinizin evde müdahale etmesi gereken durumlar vardır. Bunlardan ilki ısırılan bölgeye buz konulması ve kaşıntıyı önlemek amacı ile topikal krem sürülmesidir. Akabinde sağlık kuruluşundan yardım almak için hastaneye gitmelisiniz, bu aşamada böcek alerjisinin tedavisi nasıl yapılır konusunda böceği tarif etmeniz ve ısırılma olayının ne kadar zaman önce olduğunu söylemeniz tedavi aşamasını kolaylaştırır. Solunum olayını etkileyen durumlarda doktorun uygun gördüğü biçimde müdahale edilir ve sonrasında antihistaminik ilaçlar uygun dozajlar ile verilir.

Bu gibi durumlara maruz kalmamak adına hangi böceğe ya da böcek türüne alerjiniz olduğunun belirlenmesi adına testler yaptırılması sizin lehinize sonuçlara neden olacaktır. Hangi böcek olduğu belli olduğunda korunmak veya olabilecek yerlerden uzak olmak daha kolay olacaktır. Eğer ev içerisinde rastlanabilecek böcek türlerine alerjiniz var ise öncelikle profesyonel anlamda evinizi komple ilaçlamanız sizi rahatlatacaktır, bunun dışında açık havada ve farklı alanlarda bulunmanız gerekiyorsa böcek ve haşerelerden korunmanız için tasarlanmış böcek ilaçlarını kullanmalısınız ve hatta vücuda sürebilen türlerini kullanmanız daha faydalı olacaktır. Ayrıca sizin için tehlike olabilecek bir böcekle karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini de öğrenmenizde fayda var.

Bir önceki yazımız olan Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi