Faydaları
Böbrek Üstü Bezi Tümörleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek Üstü Bezi Tümörleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diğer organlara nazaran daha sık rahatsızlanabilen organların başında gelen böbrek ve bağlantılı uzuvlardaki tedavi süreçleri daha zor ve sancılı geçebilir. Böbrekler ile bağlantılı olarak görülen böbrek üstü bezi tümörleri farklılık gösterebilir, öncelikli olarak bilinmesi gereken elbette bu bezlerin işlevlerinin iki bölümden oluştuğudur. İlki adrenal korteks bezlerin dış kısmında yer alır ve salgıladığı kortizoli aldosteron ve dehidroepiandrosteron ile […]

Diğer organlara nazaran daha sık rahatsızlanabilen organların başında gelen böbrek ve bağlantılı uzuvlardaki tedavi süreçleri daha zor ve sancılı geçebilir. Böbrekler ile bağlantılı olarak görülen böbrek üstü bezi tümörleri farklılık gösterebilir, öncelikli olarak bilinmesi gereken elbette bu bezlerin işlevlerinin iki bölümden oluştuğudur. İlki adrenal korteks bezlerin dış kısmında yer alır ve salgıladığı kortizoli aldosteron ve dehidroepiandrosteron ile metabolizma, saç uzaması ve vücut şekli gibi özellikleri kontrol eder. Diğer kısımda adrenal medulla ise iç kısımda yer alır ve epinefrin, norepinefrin ve dopamin salgılar ve bu hormonlarda vücudun strese karşı korunmasında etkili rol oynar.

Böbrek üstü bezi tümörleri belirtileri biraz özel olsa da genel durumlarda da görülebilecek belirtilere de rastlanabilmektedir. Ayrıca her bir belirti illa ki de böbrek üstü tümörlerine sebep olmasa da yine de önemsenmesi gerekir, gelelim belirtilere;

– Yüksek tansiyon,

– Kalp çarpıntısı,

– Asabiyet,

– Düşük seviyede potasyum,

Panik atak duygularında değişimler,

– Baş ağrısı,

Diyabet,

– Aşırı derecede terleme,

– Zayıflık durumlarında ilerleme,

Karın ağrısı,

– Nedensiz kilo alımları,

– Hormonsal değişimlere bağlı kıllanma,

– Anormal derecede akneler,

– Libido değişikliği.

Bu belirtilerin dışında tümörlerin neden olabileceği farklı ve ciddi seviyede durumlarda mevcuttur, hormon seviyelerinin değişmesi ile kalp krizi, inme veya ani ölüm gibi durumlara da sebebiyet verebilmektedir. Diğer tümör unsurlarında olduğu gibi dikkat edilmeli ve erken tanı tedavi yoluna gidilmelidir, her ne kadar çoğu kişi ne işe yaradıklarını bilmese de vücudumuzda önem teşkil eden böbrek üstü bezlerinde ve kısımlarında tümör bulgularına rastlanılma olasılığı yüksektir. Rahatsızlığının tanısının konulabilmesi için belirtiler görüldükten sonra birkaç test uygulanır, bu testler kan ve idrar testleri, biyopsi, CT taraması ve MRG olarak bilinen manyetik rezonans görüntüleme tetkikleridir.

Böbrek üstü bezleri tümörleri tedavisi nasıl olur diye merak edenler için yine hekiminizin uygun göreceği ve uygulayabileceği birkaç seçenek sunulmaktadır. İlk olarak önerilen ameliyattır, yapılan bu cerrahi müdahale ile tümör ve değdiği dokular çıkarılarak bölge temizlenir. Diğer bir tedavi yöntemi ise hormon tedavisidir, vücuda faydalı olan hormonların üretildiği bir alan olmasından dolayı yaşanılan tümör olayında aşırı salgılanma gibi durumlar meydana gelebilir ve dengeyi sağlamak açısından bu tedavi kullanılabilir. Başkaca bir tedavi yöntemi de kemoterapidir, bu yöntem ile tümör hücreleri öldürmek amacı ile özel ilaçlar kullanılır. Ayrıca destekleyici olarak kullanılan radyoterapi de diğer bir tedavi yöntemidir, tümörlerin yok edilebilmesi için x ışınları ve parçacıkları kullanılır. Özellikle direk olarak tümörün olduğu bölgeye etki etmesi bakımından bir çok kanser çeşitlerinde ve tümör çeşitlerinde tedavi yöntemi olarak kullanılır. Unutmayın bu tür ciddi rahatsızlıklarda erken tanı ve teşhis pek çok hayatın kurtarılmasında etkili olmuştur. Sizlerde listelenen belirtilerden herhangi birini ya da birkaçını gözlemlediyseniz hemen bir sağlık kuruluşundan yardım alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nutribaby Omega 3 Balık Yağı Nasıl Kullanılır Fiyatı Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi