Faydaları
Bir Haftadan Fazla Süren Adet Kanaması

Bir Haftadan Fazla Süren Adet Kanaması

Sağlıklı kadınlarda adet kanaması, 28 günde bir görülür ve genellikle 3 ile 7 gün arasında sürmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak adet kanamasının gerçekleşmesi gecikebilir veya adet gören kadının adet süresi kısalıp uzayabilir. Ancak 7 güne kadar normal kabul edilen adet kanamasının 1 haftadan uzun sürdüğü dönemlerde kadınlar ciddi bir panik içine girerler. 1 haftada uzun […]

Sağlıklı kadınlarda adet kanaması, 28 günde bir görülür ve genellikle 3 ile 7 gün arasında sürmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak adet kanamasının gerçekleşmesi gecikebilir veya adet gören kadının adet süresi kısalıp uzayabilir. Ancak 7 güne kadar normal kabul edilen adet kanamasının 1 haftadan uzun sürdüğü dönemlerde kadınlar ciddi bir panik içine girerler. 1 haftada uzun süren adet kanaması da adet düzensizlikleri grubuna girmektedir.

Bir Haftadan Fazla Süren Adet Kanaması

Adet kanamasının aşırı uzun sürmesi, genellikle 10 gün ve üzeri süren kanamalardır. Bu durum, üstüne düşülmesi gereken bir durumdur.  Kimi zaman stres ya da hormonal sebepler olabileceği gibi, çeşitli rahim hastalıkları da bu kanamaların uzun olmasına neden oluyor olabilir. Adet kanamalarınız bir haftadan daha uzun sürüyorsa, mutlaka jinekolojik muayene olmanız gerekmektedir. Vücuttan fazla miktarda kan atılması, kişinin anemi rahatsızlığı yaşamasına neden olabileceği gibi, altında başka bir sağlık sorununu da barındırıyor olabilir.

Bir Haftadan Fazla Süren Adet Kanaması

Bu durumda tanı konulması için kişinin vajinal muayene olması, hormonal tetkikler yaptırması, gerekli durumlarda da rahim içinde parça alınması gerekebilir. Bu tetkikler sonucunda, bir haftadan uzun süren adet kanamalarının nedenleri belirlenir ve bu doğrultuda bir tedavi yöntemi belirlenir. Genellikle adet düzenleyici hormonal ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bölgede parça fark edildiyse, parçanın ameliyat ile alınması gerekmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi, en doğru tanıyı ve tedaviyi doktorunuz uygulayacaktır. Uzun süren adet kanamalarınız varsa, doktorunuzdan randevu almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Haftadan Fazla Süren Adet Kanaması konumuzu burada noktalıyoruz,aklınıza takılan bir soru olursa aşağıdan sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. İyi günler hocam. Ben 18 yaşında bekar bi kızım. Adetim bir iki gün gecikebiliyor bazen ama zaten bu normalmiş. Fakat her adetimde pıhtı şeklinde kan geliyor, kasık ve bel bölgemde şiddetli ağrılar oluyor. Ayrıca adet dönemimde vajinamda aşırı derecede bir ağrı oluyor. 15-16 yaşlarımda çok küçük bir over kistim olduğunu söylemişti gittiğim doktor fakat sonrasında geçtiğini söylediler. Bu sene içerisinde de başka bir doktora ağrı ve kaşıntı şikayetiyle gittim kültür ve ultrason testi sonucunda kistimin olmadığını fakat enfeksiyon olduğunu söyledi. Bir hap verdi bir de sirkeli su ile yıkamamı ve bol bol yoğurt yememi söyleyip gönderdi. Tedaviyi çok uygulayamadım. Bu son adetimi de 7 gün boyunca ağrısız ve az bir akıntı ile geçirdim. Normalde günde dört ped kullanıyorum. Ama 7 günde bitmesi gerekirken şu an dokuzuncu günüm olmasına rağmen ağrım ve akıntım artarak devam ediyor. Doktora gitmeli miyim?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM