Faydaları
Beyin Kanaması Rahatsızlığının Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Beyin Kanaması Rahatsızlığının Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Günümüzün en tehlikeli hastalıklar listesinde yer alan ciddi sağlık sorunlarından biri de beyin kanaması rahatsızlığıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen beyin kanaması rahatsızlığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bazı belirtiler şeklinde etkilerini gösterebilen beyin kanaması rahatsızlığı erken müdahale edilmediği takdirde ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar […]

Günümüzün en tehlikeli hastalıklar listesinde yer alan ciddi sağlık sorunlarından biri de beyin kanaması rahatsızlığıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen beyin kanaması rahatsızlığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bazı belirtiler şeklinde etkilerini gösterebilen beyin kanaması rahatsızlığı erken müdahale edilmediği takdirde ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar beyin kanaması rahatsızlığının oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Peki beyin kanaması rahatsızlığının nedenleri ve belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak beyin kanaması rahatsızlığının nasıl meydana geldiği hakkında bilgiler sunalım.

Beyin Kanaması Rahatsızlığı Nasıl Oluşmaktadır?

Beynin en hassas organlarımızdan biri olduğunu belirten uzmanlar beynin en küçük bir dış darbeye maruz kalmasının beraberinde beyin kanaması rahatsızlığının meydana gelmesi açısından yeterli bir sebep olabildiğinin altını çizmektedirler. Beyin içerisinde yer alan atar damarların zayıflamasına bağlı olarak bir balonlaşma olup ve daha çok beynin çatallaşma kısmında meydana gelebilen beyin kanaması rahatsızlığı genellikle sinsi bir şekilde meydana gelebildiğinden dolayı çoğu zaman geç zamanlı olarak fark edilebilmektedir.

Beyin Kanaması Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Baş ağrısı ve bulantı
 • Kusma ve ense kısmında sertlik
 • Görme potansiyelinde bozulmalar beyin kanaması rahatsızlığının en belirgin belirtileridir.

Diğer Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması rahatsızlığının diğer belirtileri ise şunlardır;

 • Göz sinirlerinde felç
 • Uyuşukluk ve halsizlik gibi belirtiler de beyin kanaması rahatsızlığının diğer belirtileridir.

Beyin Kanaması Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Beyin kanaması rahatsızlığının başlıca nedenleri ise şunlardır;

 • Hiper tansiyon
 • Sigara ve alkol
 • Diyabet
 • Doğuştan gelen genetik yatkınlık
 • Kan damarlarında hasar ve travma
 • Beyin tümörleri
 • Beynin dış darbeye maruz kalması gibi faktörler beyin kanaması rahatsızlığının başlıca nedenleridir.

Beyin Kanaması Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Beyin kanaması rahatsızlığının tedavisinde bazı tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır. Bu tedavi seçenekleri ise şunlardır;

 • Gözlem( ilgili doktor tarafından yalnızca hastalığın takip edilmesi)
 • Cerrahi müdahale ( anevrizmanın kapatılması açısından ilgili doktor tarafından cerrahi müdahale tedavi seçeneğine başvurulması)
 • Damar için tedavi ( damar içi tedavi seçeneği ile stendleme veya tıkama)

Beyin kanaması rahatsızlığının tedavisi hastane ortamında gerçekleştirildiği gibi hasta tedavi süreci boyunca da ilgili doktor tarafından yakın takip altına alınmaktadır. Bu sayede oluşabilecek tekrarlı beyin kanaması riskinin de ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Tedavi sonrasında hastanede bir müddetliğine istirahat ettirilen hasta sonrasında taburcu edilerek sağlığına tekrar kavuşturulmaktadır.

Beyin kanaması rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra beyin kanaması rahatsızlığının nedenleri ve belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Beyin kanaması rahatsızlığında erken müdahalenin hayati bir öneme sahip olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Dolaysıyla olası bir beyin kanaması rahatsızlığında yapılması gereken ilk şey hemen sağlık ekiplerine haber verilmesidir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Kemik İltihabı Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Kemik İltihabı, kemik iltihabı belirtileri ve Kemik İltihabı Hastalığı Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi