Faydaları
Beyin Hücreleri Neden Ölür ?

Beyin Hücreleri Neden Ölür ?

Beyin hücreleri neden ölür ? Günlük yaşantımızda karşılaştığımız birçok durum, biz fark etmesek de beyin hücrelerimize zarar veriyor ve zaman içinde beyin hücrelerinin ölme süresini hızlandırıyor. Bu hücrelerin beklenen de erken ölmesi ileride Alzheimer gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Peki, hangi faktörler bu durumda etkili olmakta, beyin hücreleri neden ölmektedir? Bir insanın beyninde ortalama […]

Beyin hücreleri neden ölür ? Günlük yaşantımızda karşılaştığımız birçok durum, biz fark etmesek de beyin hücrelerimize zarar veriyor ve zaman içinde beyin hücrelerinin ölme süresini hızlandırıyor. Bu hücrelerin beklenen de erken ölmesi ileride Alzheimer gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Peki, hangi faktörler bu durumda etkili olmakta, beyin hücreleri neden ölmektedir?

Bir insanın beyninde ortalama 100 milyar kadar beyin hücresi bulunuyor. Kulağa oldukça fazla bir rakam gibi görünen bu rakam, zaman içinde azaldığında beyin hasarı ve beyin ile ilgili birçok problem de ortaya çıkıyor.

Beyin Hücreleri Neden Ölür ?

Beyin hücrelerinin ölmesi; unutkanlık, hafıza kaybı ve daha birçok fonksiyon da bozukluğa sebep oluyor. Bilişsel yeteneklerde kayıplar ortaya çıkar. En yaygın görülen ise unutkanlıktır. Günlük hayatta yaşadığımız unutkanlıktan farklı olarak, ciddi oranda unutkanlık problemleri ile karşılaşılabilir. Kişiler bunun ötesine geçerek kısa ve uzun süreli hafıza kayıpları da yaşayabilir. Beyin hücreleri neden ölmektedir diyorsanız, yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

beyin hücreleri neden ölür

 • Çağımızın en büyük problemi olan stres, beyin hücrelerinin ölmesindeki en büyük faktörlerden biridir.
 • Rutinin dışına çıkmamak beyninizde bazı fonksiyonel problemlere neden olabilir.
 • Yaşlılık, beyin hücrelerinin daha hızlı ölmesine neden olur.
 • Yaşla ilintili olarak unutkanlık da ortaya çıkar. Bunun beklenenden fazla olması da Alzheimer gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.
 • Kafaya alınan darbeler, kazalar da yine beyin hücrelerinin ölmesine neden olan ve beyin fonksiyonlarında sorunlara yol açan faktörler arasında yer almaktadır.

Beyin hücreleri neden ölür sorusunun cevabını kısaca açıklamış olduk, aklınıza takılan bir soru olursa yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

15 yorum

 1. alkol alımında ölen beyin hücreleri tekrar yenilenir mi? kalıcı şekilde fonksiyonunu kaybedermii

  • Yoo onu nereden uydurdun öldürmez tabiki istediğin kadar konuş zaten konuşyuğun farkına varamzsın ki ama bilgisayar,tablet,telefon,televizyon,radyo nun sesi çok açık olursa ölür örnek: %100 %90 %80 %70 %60 %50 %40 civarı olursa beyin hücreleri o zaman ölür.

 2. Benim abim kalp krızi gecirdi kalb krizine erken mudahale edilemedigi icin beyne oksijen gitmemis ve suan hareketsiz bir sekilde duruyir bu yaklasik 3 yildir boyle bir tavisinin olmadigini soyluyorlar doktorlar ne yapacagimizi sasirdik sizden rica ederim eger bir bildiginiz varsa bana ulasın cok zor durumdayiz

  • Sevgili Muhammed kardeşim bu konu hakkında doktordan daha cok bilme ihtimalim gerçekten yok Fakat hastanede bulundugum Doktorlara sorayım küçücük bi umut varsa bu konuda muhakkak size dönüş saglayacagım

 3. Bebeyim kendi boyundan olan yükseklikten 3-4 defa düştü kesin beyin hücrelerde zarar görmüştür bundan sonraki aşamada ne yapmam gerekir

 4. Peki kardeşim bilgisayar oynamak,uykusuz kalmak ve sesli müzik dinlemek beyin hücrelerini öldürür mü?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/