Faydaları
Bebeklerde ve Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır ?

Bebeklerde ve Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır ?

Bebeklerde ve Çocuklarda Kalp Masajı Bebekler ve çocuklara kalp masajı dakikada 100, yapay solunum ise dakikada 20 defa yapılır. Bebeklere ve çocuklara daha önce açıklandığı gibi 51 plânı tercih edilir. Bebeklere kalp masajı tekniği; Bebek sırt üstü yatırılır. İlk yardımcı bebeğin yan tarafına geçer. Bebeğin iki meme ucu arasında hayali bir çizgi çizer; işaret, orta […]

Bebeklerde ve Çocuklarda Kalp Masajı

Bebekler ve çocuklara kalp masajı dakikada 100, yapay solunum ise dakikada 20 defa yapılır. Bebeklere ve çocuklara daha önce açıklandığı gibi 51 plânı tercih edilir.

Bebeklere kalp masajı tekniği;

  • Bebek sırt üstü yatırılır.
  • İlk yardımcı bebeğin yan tarafına geçer.
  • Bebeğin iki meme ucu arasında hayali bir çizgi çizer; işaret, orta ve yüzük parmağını, göğüs kemiğinin alt ucuna ve çizginin altına yerleştirir.
  • İşaret parmağını kaldırır, diğer parmakları ile göğüs kemiğine basınç uygular. Basınç düzenli olarak parmakların bastırılıp kaldırılması ile tekrarlanır. Göğüs kemiği, parmaklar ile kalbe doğru en fazla 2,5 cm bastırılır.

İlk yardımcı, bebeğe kalp masajını aynı noktadan el ayası ile de yapabilir. Kalp masajına, kalp atışları (nabız) alınıncaya kadar devam edilir.

Bebeğe aynı anda yapay solunum da yapılacaksa bir ilk yardımcı ile kalp masajı ve yapay solunum tekniği uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Televizyon Bağımlılığı başlıklı makalemizde çocuklar tv izlemeli mi?, çocuklarda bağımlılık ve çocuklarda televizyon alışkanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Ailelerin yanlış bir şekilde yapması sonucunda bebeklerde kalıcı bir zarar oluşabilir, özellikle sağlık çalışanları olmak üzere ailelerin bilinçlendirilmesi gerek.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM