Faydaları
Bebekler Geceleri Neden Uyumazlar ?

Bebekler Geceleri Neden Uyumazlar ?

Özellikle 0 – 4 yaş aralığındaki bebeklerin uyku düzenin bozuk olduğu gözlemlenmektedir. Elbette bu sorunun onlar, anne ve babaları üzerinde etkisi sonucu kalitesiz bir yaşam yaşanmaktadır. Her şeye bebeklerinin mutluluğunu düşünen aileler için bu göz ardı edilebilecek bir sorundur. Netice olarak çocukların öfke ve şiddetten uzak büyümeleri onların yararınadır. Gelelim asıl sorunun cevabına; “Bebekler Geceleri […]

Özellikle 0 – 4 yaş aralığındaki bebeklerin uyku düzenin bozuk olduğu gözlemlenmektedir. Elbette bu sorunun onlar, anne ve babaları üzerinde etkisi sonucu kalitesiz bir yaşam yaşanmaktadır. Her şeye bebeklerinin mutluluğunu düşünen aileler için bu göz ardı edilebilecek bir sorundur. Netice olarak çocukların öfke ve şiddetten uzak büyümeleri onların yararınadır.

Gelelim asıl sorunun cevabına; “Bebekler Geceleri Neden Uyumaz”…

  • Bebekler Geceleri Uyumaz! Çünkü dünya yaşam koşullarına alışmaya çalışırlar.
  • Bebekler Geceleri Uyumaz! Çünkü gelişen bir vücuda sahiptirler.
  • Bebekler Geceleri Uyumaz! Çünkü sürekli acıkırlar.
  • Bebekler Geceleri Uyumaz! Çünkü idrar ve dışkılamaları onları rahatsız eder.

[reklam1]

İşte bu vb. sorunlardan dolayıdır ki bebeklerin uykuları gece ya da gündüz bölünebilir. Bu da ailenin genelinde uykusuz gecelerin eseri olan halsizlik ve yorgunluk hallerine neden olur. Anne ve babaların bebeğin özellikle gece bakımını paylaşarak nöbet usulünde gerçekleştirirler ise en azından bazı günleri kurtarmak ve kesintisiz gece uykusuna uyumak mümkündür.

Elbette ailelerin bazı zamanlarda bu duruma dayanacak sabır ve dermanları kalmayabilir. Ancak çocuk büyütmenin kolay olmadığını biliyor olmaları gerekli… Bebeğiniz için bazı ipuçları verelim sizlere. Özellikle gece uyanmalarını en aza indirebilmek için… Bebeğinizin uyku saatini oyun ya da benzeri aktiviteler ile mümkün olduğunca sabitlemeye çalışın. Örneğin; saat 19:00 sularında bebeğinizin uyuması demek. Gece en azından 3 kez uyanacağı anlamına gelir. Nedeni ise uykusunu alarak uyanacaktır ve sizin uyuma vaktinizden sonrasında onun dinç bir bedene sahip olması mümkün olacaktır. Bu yüzden ufaklıkların en azından saat 21:00 sonrasına kadar dayanmasını ve bu saatlerde uyumasını sabitleştirmelisiniz. Sabitleme çalışmaları esnasında, uykusundan yaklaşık 3 saat önce karnını doyurmalısınız. Bu uykudan önce son kez tuvalet ihtiyacını görmesi ve gece bu ihtimalin en aza inmesini sağlayacaktır.

[reklam1]

Verdiğimiz bu bilgilerin 10 aylık ve sonrası bebeklerde uygulanması gerekmektedir. İlk 10 ay için istedikleri zamanda uyumaları beden gelişimleri için önem arz etmektedir. Bu yüzden bu süreçte yalnızca beslenme saatleri ile durumu kontrol altına almalısınız. Uyku öncesinde altı değişen bebeklerin ilk uykuları daha uzun sürecektir. Bunu da aklınızda bulundurmalısınız…

Bir önceki yazımız olan 2 Yaş Çocuk Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır başlıklı makalemizde 0-1 yaş çocuk eğitimi, 2 yaş bebek eğitimi ve 2 yaş çocuk aktiviteleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/