Faydaları
Bebek Banyosu Nasıl Yapılır

Bebek Banyosu Nasıl Yapılır

Bebekleri çok sık yıkamaya gerek yoktur.Günaşırı yıkamak yeterlidir.Bebek banyosu hazırlanırken dikkatli olmak gerekmektedir.Bebeğinizi banyo yaptırırken çok dikkatli olun,suyun içinde kayabilir ve çok kısa sürede boğulabilir.Kapı veya telefona cevap vermek istediğinizde bebeğinizi havluya sarıp beraberinizde götürün. Bebek Banyosu İlk haftalarda, göbek bağı düşene kadar bebek süngerle temizlenir.Bunlara dikkat edin: Bebeğinizi sileceğiniz ortamı hazırlayın.Sert yüzeylere örtü veya […]

Bebekleri çok sık yıkamaya gerek yoktur.Günaşırı yıkamak yeterlidir.Bebek banyosu hazırlanırken dikkatli olmak gerekmektedir.Bebeğinizi banyo yaptırırken çok dikkatli olun,suyun içinde kayabilir ve çok kısa sürede boğulabilir.Kapı veya telefona cevap vermek istediğinizde bebeğinizi havluya sarıp beraberinizde götürün.

Bebek Banyosu

İlk haftalarda, göbek bağı düşene kadar bebek süngerle temizlenir.Bunlara dikkat edin:

 • Bebeğinizi sileceğiniz ortamı hazırlayın.Sert yüzeylere örtü veya havlu serin.Zemin yerden yüksekse bebeğinizi bir elinizle tutun.
 • Başlamadan gereken her şeyi hazırlayın;1 kap ılık su,2 küçük yumuşak bez,bebek şampuanı,bebek sabunu,başlıklı bebek havlusu,altını değiştirecekseniz;temiz bez,temiz giysi,göbek bağı için alkol ve pamuk.
 • Yüzden başlayıp bezlenen bölgeye inin.Bebeğin yüzü için sabun kullanmayın,sadece ılık sulu bezle gözlerini nazikçe silin.Kulakların sadece dış kısmını silin.Boynunu,kollarını,dirseklerini iyice temizleyin.
 • Altını temizlerken önden arkaya doğru silin.Kızlarda labiaları ayırıp yavaşça temizleyin,erkeklerde penis ve skrotumu temizleyin.
 • Haftada 1 kez şampuan kullanabilirsiniz.Şampuanı durularken bebeğinizi futbol topu pozisyonunda tutarak küvetin üstünde temiz su ile ıslattığınız bezi kullanabilirsiniz.

bebek banyosu

Bebek Kulak Temizleme

Bebeğin kulak içini temizlemeyin.Kulağına pamuklu çubuk sokmayın.Kulak kendini temizlemek için kulak kiri üretip bunu dışarı atar.Bunu temizlemeye çalışırken kiri daha dibe itip zarar verebilirsiniz. Nemli bir bez ya da pamuk kullanarak kulağın dışını temizleyebilirsiniz. Eğer kir çok artmış gözüküyorsa doktora götürüp gösterebilirsiniz.Sadece doktorunuz bebeğin kulak içini temizleyebilir.

Bebek Tırnak Kesmek

Bebeklerin tırnakları çok hızlı uzar.Tırnakları güvenli bir boyda tutmanız gerekir yoksa bebeğiniz kendisini tırmalayabilir.Tırnaklarını keserken özel bebek makası kullanın ve cildi kesmemeye dikkat edin.Tırnaklarını törpüleyerek de kısaltabilirsiniz.Böylelikle cildine zarar vermemiş olursunuz.Tırnakların kenarlarını yuvarlak törpülemek bebeğin kendisini çizmesini engeller.Tırnakları kesmek için en uygun an banyo sonrası ya da bebeğiniz uyurkendir.

bebek banyosu sıcaklığı

Küvette banyo yaptırmak

Bebeğinizin göbeği iyileşince bebek banyosu zamanı gelmiş demektir.Bazı bebekler sudan hoşlanır,bazıları da nefret eder.Bazı bebekler düşmekten korkar ve çıplakken düşmeye yatkın olurlar.Banyo yaptırırken bebeği sıkıca tutun.Bebeği taşınabilir bebek küvetinde yıkamak daha kolaydır.Küvetin kayganlığını azaltan süngerlerden kullanın.Zemine havlu koyarak da kayganlığı azaltabilirsiniz.

Küveti 5 cm yükseklikte ılık su ile doldurun.Suyun derecesi 37-38 arasında olmalıdır.Sıvı sabun bebeğinizin cildini kurutacağından, kullanmayın.

Bebeği güvenli bir şekilde tuttuktan sonra küvetin içine yavaş yavaş,sakin ve rahatlatıcı bir sesle konuşarak koyun.Başı ve boynu suyun dışında tutun.Yıkamaya yüzünden başlayın,en son bezlenen kısımları yıkayın.Sırtını ve kalçasını yıkarken bebeği kolunuz üzerinde döndürüp diğer elinizle yıkayın.Başını bebek şampuanıyla haftada 1-2 kez yıkayın.Islak bezi başı üstünde sıkarak durulayın ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edin.Bebeğinizi temiz suyla iyice duruladıktan sonra havluya sarın ve iyice kuruladıktan sonra bezini bağlayıp giydirin.

Bebeğinizi giydirmek

 • Bebeğinizi düz bir zemin üzerinde giydirin. Oturabildiğinde kucağınızda giydirebilirsiniz.
 • Kafasına giysi geçirirken yakasını açın,burnuna ve kulaklarına dikkat ederek giydirin.
 • Kollarını giydirirken,elinizi giysinin kolunun içinden sokup bebeğinizin elini tutun ve sonra kolunu geçirin.
 • Fermuarlı giysilerde,fermuarı kapatırken bebeğinizin cildini sıkıştırmamaya özen gösterin.
 • Giysileri çıkarırken önce kollarını,sonra yakasını açıp başından çıkarın.
 • Sürekli konuşarak oyalayın.Ne giydirdiğinizi,ne renk olduğunu,neresine giydirdiğinizi söyleyerek öğrenmesini sağlayın.

Bebek banyosu nasıl olmalı sorusunun cevabını incelemiş olduk, bunlara dikkat ederseniz keyifli bir bebek banyosu sizi bekliyor.Bebeğinizi sağlıkla büyütün…

Bir önceki yazımız olan Bebek Eşyaları ve İhtiyaçları başlıklı makalemizde bebek, bebek eşyaları ve bebek ihtiyaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/