Faydaları
Bebek Balgamını Nasıl Atar

Bebek Balgamını Nasıl Atar

Balgam herkeste olan ve olması gereken bir sıvıdır. Solunum sistemimizin nemli kalmasına yardımcı olmak amacıyla vücudumuz tarafından üretilir. Bazı durumlarda balgam üretimi artabilir bu durum bebeklerde olduğu zaman solunum konusunda bazı sorunların yaşanması şeklinde algılanabilmektedir. Bebeklerde balgam oluşmasının temel nedeni bebeklerin yutmasının biraz geç olmasından kaynaklanmaktadır. Yutma yavaş olduğu için balgam bebeğin genzine kaçar ve […]

Balgam herkeste olan ve olması gereken bir sıvıdır. Solunum sistemimizin nemli kalmasına yardımcı olmak amacıyla vücudumuz tarafından üretilir. Bazı durumlarda balgam üretimi artabilir bu durum bebeklerde olduğu zaman solunum konusunda bazı sorunların yaşanması şeklinde algılanabilmektedir. Bebeklerde balgam oluşmasının temel nedeni bebeklerin yutmasının biraz geç olmasından kaynaklanmaktadır. Yutma yavaş olduğu için balgam bebeğin genzine kaçar ve bu durum sonucunda da bebeğin tok bir şekilde öksürmesine neden olur. Bebek balgamını çok zorlukla çıkarabilmektedir.Genellikle bebeklerde balgam sorunu annelerin sık üzerinde durduğu bir sorun olarak karşımıza çıkar.

Bebek Balgamını Nasıl Atar

Balgamın oluşma sebebinin göz önüne alınması gerekmektedir. Ateş yükselmesi yada çok fazla öksürme gibi durumlar meydana geliyorsa bir doktora göstermenizin zamanı gelmiş demektir. Balgamın olup olmadığını anlamak için hırıltısına ve öksürüğüne dikkat etmek gerekmektedir. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra arkadan ciğerlerine elinizi koyunuz ve gelen hırıltıya kulak kesilin. Eğer hırıltılı bir öksürük ortaya çıktıysa balgamın sökülmesinin zamanı gelmiş olabilir.

Bebek Balgamını Nasıl Atar

Balgamın oluşmasını önlemek bir anlamda onu tedavi etmek demektir. Bebeklerde dikkat edilmemesi durumunda ciddi sıkıntılara neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Bu sebepten önemsenmesi gerekmektedir. Buna karşın bazı durumlarda balgamın tespitinin yapılması biraz zor olabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu başlığı ise bebeğe vereceğiniz öksürük şurubunun  kesinlikle doktor tarafından onaylanmadan kullanılmaması gerektiğidir!

Bebeklerde balgam atılması

Normalde kullanılan öksürük şuruplarını bebekte kullanmak yanlıştır. Çok fazla yapılmamasına karşın bebekler için kullanılan ve buhar şeklinde olan balgam söktürücü ve öksürük şuruplarından yararlanabilirsiniz. Bunlara dikkat etmenin son derece büyük bir önemi bulunmaktadır. Özellikle bir yaşın altındaki çocuklarda ilaç kullanmaktansa ilaç kullanmadan sorunu ortadan kaldırmak çok önemlidir. Bu sebepten doktorunuza danışmalı ve kulaktan dolma bilgilerle ilaç vermekten kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/