Faydaları
Bağırsak Solucanları Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Solucanları Belirtileri ve Tedavisi

  Bağırsak solucanı 25-35 cm boyunda, 5 mm eninde, uçları sivri silindir şeklinde ve beyazımsıdır. Genellikle barsak boşluğunda yaşar. İçinde canlı kurtçuk olan yumurtaları dış etkenlere karşı çok dayanıklıdır. Uzun süre canlılığını koruduğundan çevreye bulaşma oranı çoktur. Bulaşma yolu: Solucan yumurtaları çiğ sebzelerle, suyla ya da topraktan elle alınarak ağız yolu ile vücuda girer. İnce […]

 

Bağırsak solucanı 25-35 cm boyunda, 5 mm eninde, uçları sivri silindir şeklinde ve beyazımsıdır. Genellikle barsak boşluğunda yaşar. İçinde canlı kurtçuk olan yumurtaları dış etkenlere karşı çok dayanıklıdır. Uzun süre canlılığını koruduğundan çevreye bulaşma oranı çoktur.

Bulaşma yolu: Solucan yumurtaları çiğ sebzelerle, suyla ya da topraktan elle alınarak ağız yolu ile vücuda girer. İnce barsakta açığa çıkan kurtçuk iki ay içinde erişkin solucan haline gelir.

Belirtiler: Kurtçuğun gelişme döneminde ateş, kırgınlık, döküntü vb. belirtiler olabilir. Sık görülen belirtiler barsaktaki solucanın neden olduğu genel parazit belirtileridir. Yani ağız kokusu, uyurken ağızdan gelen salya, burunda kaşıntı, karın ağrısı, makatta kaşıntı, sabahları mide bulantısı, kilo alamama belirtiler arasındadır. Parazit kalın barsağa geçerek dışkıyla ya da mideye geçerek oradan yemek borusu yolu ile ağız ya da burundan dışarı çıkabilir.

Korunma ve öneriler:

1-Kişisel temizliğe uyulmalıdır. Yatak çarşafları ve giysiler kaynatılmalı, daha sonra mutlaka ütülenmelidir. Kişinin el ve tırnak temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Tırnak diplerine yumurtalar yerleşmiş olabilir. Toprakla uğraşan kişilerin dikkatli olmaları gerekir.

2-Çiğ sebze ve meyvelerin yıkanmadan yenmemesi gerekir. Yıkarken de sirkeli suda biraz bekletilmelidir. Sebze ve meyveleri sulamada kullanılan suların temiz olmasına dikkat edilmelidir.

3-Hastaların erken tedavi edilmesi etrafa yumurtaları saçmalarını önlemek demektir. Bu yüzden erken tedavi çok büyük önem taşır.

Bir önceki yazımız olan Amfizem Hastalığı Nedir ? başlıklı makalemizde amfizem, amfizem başlangıcı ve amfizem hastalığı belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi