Faydaları
Bademcik İltihabı Hastalığı Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Bademcik İltihabı Hastalığı Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak görülen ciddi sağlık problemlerinden biri de bademcik iltihabı rahatsızlığıdır. Sinsi bir sağlık sorunu olan bademcik iltihabı rahatsızlığının en belirgin niteliklerinden biri de etkilerini göstermesi ile birlikte huzursuzluk verebilmesidir. Tedavi edilebilir bir hastalık olan bademcik iltihabı rahatsızlığı genellikle tehlikeli bir sağlık sorunu olmamakla birlikte tedavi edilememesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilmektedir. Bu […]

Günümüzde yaygın olarak görülen ciddi sağlık problemlerinden biri de bademcik iltihabı rahatsızlığıdır. Sinsi bir sağlık sorunu olan bademcik iltihabı rahatsızlığının en belirgin niteliklerinden biri de etkilerini göstermesi ile birlikte huzursuzluk verebilmesidir. Tedavi edilebilir bir hastalık olan bademcik iltihabı rahatsızlığı genellikle tehlikeli bir sağlık sorunu olmamakla birlikte tedavi edilememesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilmektedir. Bu sebeple kulak burun boğaz uzmanları bademcik iltihabı hastalığının hafife alınmaması gerektiğini ve belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora gidilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Yalnızca tıbbi yönden tedavi edilebilen bademcik iltihabı rahatsızlığının ileri düzeylere ulaşması durumunda genel sağlığın olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu olabileceği gibi ayrıca iş ve sosyal aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilmektedir. Kolay tedavi edilebilen bir sağlık sorunu olan bademcik iltihabı hastalığı ayrıca bilinenin aksine bulaşıcı sağlık sorunlarından biridir. Bademcik iltihabı rahatsızlığı hakkında sizlere ön bilgiler sunduktan sonra şimdi de konumuz olan bademcik iltihabı hastalığı belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkında sizlere hemen bilgiler aktaralım.

Bademcik İltihabı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bademcik iltihabının ana belirtisi boğaz bölgesinde tahriş meydana gelmesidir. Bu ana belirti ile birlikte şu gibi belirtiler de bademcik iltihabı rahatsızlığının önemli belirtileridir;

 • 38 derecenin üzerine çıkan yüksek ateş
 • Öksürük
 • Huzursuzluk ve uyumada güçlük çekilmesi
 • Baş ve kulak ağrısı
 • Boyun lenf bezlerinde şişme ve ağrı oluşması
 • Ses kısıklığı ve çatallaşması
 • Boğazda beyazımsı lekelerin oluşması

Bademcik İltihabı Rahatsızlığı Neden Olur?

Bademcik iltihabının yaklaşık olarak % 75’lik oranı virüslere bağlı olarak meydana gelmektedir. Geriye kalan % 25’lik kısmı ise bakterilere bağlı olarak meydana geldiği bilinmektedir. Dolaysıyla bademcik iltihabı hastalığının bakteriyel ve enfeksiyonel bir hastalık olduğunu belirtebilmekteyiz.

Bademcik İltihabı Hastalığının Bulaşma Yolları Nelerdir?

Bademcik iltihabı hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirtmiştik. Bademcik iltihabı hastalığının bulaşma yolları ise şunlardır;

 • Hasta ile temas edilmesi
 • Hastanın kullandığı eşyaların kullanılması
 • Hijyensiz besinlerin tüketilmesi
 • Hayvanlar ile temas edilmesi gibi faktörler ile bademcik iltihabı hastalığına neden olan bakteri veya virüsün hastadan sağlıklı bireye geçiş yapması söz konusu olabilmektedir.

Bademcik İltihabı Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

 • Bademcik iltihabı hastalığının tedavisinde ise ilaç ve cerrahi müdahale tedavisi olmak üzere toplamda 2 farklı tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır.
 • Hafif düzeyli bademcik iltihaplanmasında genellikle ilaç tedavisine başvurulurken ciddi düzeyli bademcik iltihabı hastalığının tedavisinde ise cerrahi müdahale uygulamasına geçilmektedir.
 • Cerrahi müdahale uygulaması ile iltihaplanan bademciğin alınması söz konusu olabilmektedir.

Bademcik iltihabı hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler aktardıktan sonra bademcik iltihabı hastalığı belirtileri ve nedenleri nelerdir konulu makalemizi sizlere sağlıklı günler dileğinde bulunarak burada sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içerikli olup reçete değildir.

Bir önceki yazımız olan B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları başlıklı makalemizde b vitamini eksikliği, b vitamini eksikliği belirtileri ve b vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi