Faydaları
Ayak Topuğu Ağrısı Nedir ve Nasıl Önlenir

Ayak Topuğu Ağrısı Nedir ve Nasıl Önlenir

Ayak Topuğu Ağrısı Nedir ve Nasıl Önlenir? Ayak topukları insanların hayatlarındaki denge ve dayanak kaynaklarından birisi olmaktadır. Bu görevi yanında aynı zamanda topuklar insanların gelişimi açısından da önemli bir yere sahip olmaktadır. Gelişen ve değişen yaşam şartları sonucu ortaya çıkan aşırı yoğun tempodan ayakkabı tarzlarının değişimine kadar hemen hemen her şeyden ilk olarak insan vücudunda […]

Ayak Topuğu Ağrısı Nedir ve Nasıl Önlenir?

Ayak topukları insanların hayatlarındaki denge ve dayanak kaynaklarından birisi olmaktadır. Bu görevi yanında aynı zamanda topuklar insanların gelişimi açısından da önemli bir yere sahip olmaktadır. Gelişen ve değişen yaşam şartları sonucu ortaya çıkan aşırı yoğun tempodan ayakkabı tarzlarının değişimine kadar hemen hemen her şeyden ilk olarak insan vücudunda topuklar etkilenmektedir.

Günümüz şartlarında ayakkabılar ergonomik olarak tasarlanmış olsa bile ne yazık ki kimi zaman topukta bir ağrının belirmesi kaçınılmaz olmaktadır. Her önleme karşın yine topuklarda oluşabilen bu ağrılar tamamen fizyolojik kaynaklı olmaktadır. Topuk ağrısının belirtileri kendisine özgü olarak vardır. Bu acı belirtileri genel olarak bölgesel olmaktadır ve bu durum ile benzeri rahatsızlıklardan ayırt edilebilir. Genel olarak topuk ağrısı tanıları yapılırken yürüyüş şekli ve buna göre ayak yapısı etmenleri göz önüne alınır ve bu durumlar saptanmadan katiyen tanı koyulamamaktadır.

Topuk Ağrıları Nasıl Önlenir?

Topuk ağrısı tanısı koyulmuş olan kişilerin doktor tavsiyelerine uymaları en başta gereken topuk ağrısı önleme işlemi olmaktadır. Genel olarak iltihaplı kiriş, taban fasyası iltihabı ve kese iltihabı görülen kişilerin kendilerince uygulayabilecekleri etkili ve zararsız uygulamalar söz konusu olmaktadır. Bu uygulamalara göz atacak olursak;

  • Bir haftalık bir süre boyunca ayağınızı mümkün olduğunca dinlendirin.
  • Ağrıyı azaltmanız adına kontrollü bir şekilde aspirin tüketimi yapabilirsiniz.
  • Kendinizi en rahat hissettiğiniz ve uygun olan bir ayakkabı, tabanlık ve topukluk kullanın.
  • Eğer yürüme eylemi gerçekleştirmek zorunda kalmanız söz konusu ise bu eylemden sonra direk olarak dakika buz masajı uygulayın.
  • Bu durumun çözülmesi amacıyla yapacağınız en önemli işlemler kesinlikle kendinizi rahat hissedeceğiniz ve ayağınızın numarasına tam olan sert topuk olmayan ayakkabıları tercih etmeniz olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi