Faydaları
Ayak Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir ?

Ayak Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir ?

Ayak tırnak batması hemen herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunudur. Bu yazımız da evde tırnak batması tedavisi nasıl yapılır , tırnak teli ile batma nasıl tedavi edilir, ayak tırnağı batması nasıl geçer, tırnak batması çözüm gibi tırnak batması tedavisinde izlenecek yolları inceleyeceğiz. Tırnak batması, ayak tırnağının parmak derisinin içine doğru uzaması veya derinin tırnak kenarlarını örtecek […]

Ayak tırnak batması hemen herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunudur. Bu yazımız da evde tırnak batması tedavisi nasıl yapılır , tırnak teli ile batma nasıl tedavi edilir, ayak tırnağı batması nasıl geçer, tırnak batması çözüm gibi tırnak batması tedavisinde izlenecek yolları inceleyeceğiz.

Tırnak batması, ayak tırnağının parmak derisinin içine doğru uzaması veya derinin tırnak kenarlarını örtecek şekilde büyümesi nedeniyle olur. Tırnakların yanlış kesimi, yanlış ayakkabı seçimi tırnak batmasına neden olan etkenlerdendir.

Tirnak batmasina ne iyi gelir

Derinin tırnak üzerindeki bölümü şişer ve ağrır. İltihap dolu bir görünüm olabilir. Genelde baş parmakta olur. Tırnak batmasının teşhisi kolaydır. Tırnakta batma olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza gidiniz.

Tırnak batması nasıl tedavi edilir

Ağrıyı azaltmak için günde 4-5 kere ılık suda ayaklarınızı yıkayıp, tırnağınızı gazlı bezle sarıp, sıkı ayakkabılar giymemeniz gerekir.

Enfeksiyon oluşması halinde doktorunuzun tavsiyesiyle, doğrudan deriye uygulanacak veya ağızdan alınacak bir antibiyotik kullanabilirsiniz. Gerek duyulması halinde doktorunuz deriye anestezi uyguladıktan sonra tırnak kenarını kesebilir ve böylece orada birikmiş olan cerahat boşalır.Bunu uygulayarak tırnak batması çözüm olabilmektedir.

Tırnak batması evde nasıl tedavi edilir

  • Günde iki kez ılık veya tercihen sıcak suda 30 dakika bekletin.
  • Temiz bir havluyla ayakları kuruladıktan sonra, tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin.
  • Batık tırnağı yavaşça kaldırıp etle tırnak arasına minik bir pamuk yerleştirin ve parmağı gazlı bez ile sarın. Yerleştirdiğiniz pamuk tırnağın tekrar aynı yöne uzayıp, batmasını engeller.
  • Ayaklarınızı sık sık havalandırın ve her gün pamuğu yenileyin.

Düzenli pedikür yaptırmak batık riskini azaltır. Ayakkabı seçerken ayağınızı fazla sıkmayan, rahat modeller tercih etmeniz batık oluşumunu engeller.

Tırnak batması tel tedavisi

Ayakta tırnak batması için uygulanan en yeni yöntemlerden birisi de tırnak teli ile tedavidir. Bu tel eczanelerde ve medikal malzeme satan işyerlerinden alınabilir. Çok basit bir şekilde tırnak teli kullanımı yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/