Faydaları
Ayak Bakımında Dikkat Edilecekler

Ayak Bakımında Dikkat Edilecekler

Ayak Bakımında Dikkat Edilecekler Ayaklar dış dünyayla en çok temas halinde olan organların başında gelmektedir. Ayaklar, vücudun en çok yorulan organlarından biridir. Ayaklar, uzun süre ayakkabı içinde kalabildiği için, ayak bakımı asla ihmal edilmemelidir. Ayak bakımı hem sağlık açısından hem de estetik açıdan oldukça önemlidir. Ayak Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli? Yapacağınız bazı uygulamalar ve alacağınız […]

Ayak Bakımında Dikkat Edilecekler

Ayaklar dış dünyayla en çok temas halinde olan organların başında gelmektedir. Ayaklar, vücudun en çok yorulan organlarından biridir. Ayaklar, uzun süre ayakkabı içinde kalabildiği için, ayak bakımı asla ihmal edilmemelidir. Ayak bakımı hem sağlık açısından hem de estetik açıdan oldukça önemlidir.

Ayak Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapacağınız bazı uygulamalar ve alacağınız bazı tedbirlerle ayakların daha sağlıklı olmasını ve estetik görünmesi sağlanabilir.

1-Uygun Ayakkabı Seçimi

Ayağınıza tam olan ayakkabılar almalısınız. Bol gelen ayakkabılar yürüyüşünüzü zorlaştıracak bu da ayaklarınıza zarar verecektir. Dar ayakkabı giymek de ayaklarınızda nasır oluşumuna sebep olabilir.

2-Her Gün Çorap Değiştirin

Ayaklar bakteri oluşumuna çok müsait organlardır. Bu nedenle düzenli olarak çorap değiştirmek ve pamuklu çorapları tercih etmek önemlidir.

3-Ayak Bakım Kremleri Kullanın

Günlük olarak bakım kremleriyle gerçekleştirilecek ayak bakımı uygulamaları ile ayağınızın nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Kremi ayaklarınızı yıkayıp kuruladıktan sonra sürmeye dikkat etmelisiniz. Tırnak diplerinize de krem sürmeyi ihmal etmeyin.

4-Tırnak Kesimi

Tırnağınızı düzenli olarak kesmek zararlıların üremesine engel olacaktır. Tırnağınızı etten biraz uzaktan kesin. Böylece tırnak etinizin zarar görmesini engellemiş olursunuz. Oje sürüyorsanız ojelerin tırnakta iki günden fazla kalmasına müsaade etmeyin. Unutmayın ki ojeler kimyasal maddelerdir ve fazla kaldığı zaman vücuda zarar verebilir.

5-Ayakkabı Kullanımında Dikkat Edilecekler

Ayakkabılar uzun süre kapalı kaldığı için havasız bir ortam oluşmaktadır. Bu da ayaklara zarar verebilmektedir. Bu nedenle her gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen göstermeli ve ayakkabılarınızı düzenli olarak havalandırmalısınız. Böylece gerekli olan ayak hijyeni sağlanmış olacaktır. Bu da oluşabilecek hastalıkların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi