Faydaları
Avasküler Nekrozu Nedir ?

Avasküler Nekrozu Nedir ?

Avasküler nekroz olarak bilinen bu hastalık daha çok uyluk kemiğin üst kısımlarında meydana çıkar ve neden olan bir hastalık sebebi ile kan serbest dolaşamadığında kemiğe kan gitmesi engellenir ve o kemikte bulunan hücrelerde ölmeye başlar. Bunun sonrasında ise kıkırdaklar bozulmaya başlayarak Avasküler nekroz rahatsızlığını ortaya çıkarmış olur. Avasküler nekroz yaş ortalaması genellikle 30 ile 60 […]

Avasküler nekroz olarak bilinen bu hastalık daha çok uyluk kemiğin üst kısımlarında meydana çıkar ve neden olan bir hastalık sebebi ile kan serbest dolaşamadığında kemiğe kan gitmesi engellenir ve o kemikte bulunan hücrelerde ölmeye başlar. Bunun sonrasında ise kıkırdaklar bozulmaya başlayarak Avasküler nekroz rahatsızlığını ortaya çıkarmış olur.

Avasküler nekroz yaş ortalaması genellikle 30 ile 60 yaşları arasında daha sık görülebilir ama diğer yaş aralarında olmaması içinde bir neden yoktur.

Avasküler nekroz nedenleri

Özellikle kalça kırığı ya da kalça çıkığı rahatsızlıklarda ortaya sıkça çıkabilir. Yine bunun yanı sıra genetik bozukluklarda hastalığın oluşmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra ise kişide bazen bu hastalığa düşecek hiçbir neden de bulunmaya bilir. Yani tam olarak nedenleri saptanmış ve kesinleşmiş değildir.

Avasküler nekroz tedavisi nasıl olur

Özellikle hastaya dinlenme ve düzenli egzersizler verilir.  Bunlar hastaya kısmen bir iyileşme süreci yaşatsa da bunların yanı sıra cerrahi bir tedavi hastaya uygulanabilir.  Özellikle erken tanı olduğunda ve cerrahi tedavi uygulandığında çok büyük oranda başarı elde edilir. Bu sebeple her zaman için erken tanı çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Romatizmal Artrit Belirtileri başlıklı makalemizde artrit hastalığı nedir, kanda rf nedir ve romatizmal artrit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/