Faydaları
Aşı ile Önlenebilecek Çocuk Hastalıkları

Aşı ile Önlenebilecek Çocuk Hastalıkları

Çocukların bulaşıcı hastalıklarla savaşmasında aşılanması önem arz eder. Bu hastalıklar doğrudan temas ve salgıyı teneffüs ile yayılır. Bu mikroplar vücuda girdiği zaman kuluçka dönemine girer. Bu dönem sırasında mikroplar çoğalır ve yayılır. Aşılar bu hastalıklarla savaşmada en büyük yardımcılardan biridir. Su Çiçeği Çok salgın ve bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği, temas sonrası 10-20 gün […]

Çocukların bulaşıcı hastalıklarla savaşmasında aşılanması önem arz eder. Bu hastalıklar doğrudan temas ve salgıyı teneffüs ile yayılır.

Bu mikroplar vücuda girdiği zaman kuluçka dönemine girer. Bu dönem sırasında mikroplar çoğalır ve yayılır. Aşılar bu hastalıklarla savaşmada en büyük yardımcılardan biridir.

Su Çiçeği

Çok salgın ve bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği, temas sonrası 10-20 gün içinde belirtilerini göstermeye başlar. Halsizlik, ateş, göğüs bölgesinde başlayıp yüze, kollara, bacaklara sıçrayan kırmızı lekeler su çiçeğinin belirtileridir. Bu lekeler bir kaç gün sonra sıvı dolu yumrular haline gelir. Çok kaşıntı yapan bu bölgeleri kaşımak izi geçmeyen yaralara sebep olabilir.

Hastalık 1 hafta sürer ve ortaya çıkmadan 1-2 gün önce bile bulaşıcıdır. Yaralar kabuk bağlayınca bulaşma riski sona erer.

Çocuğa doktorunuzun önerdiği ateş düşürücü ilaçlar verebilirsiniz.  Yulaflı ürünler kullanıp kaşınan bölgelere kalamin losyonu sürerek kaşınmayı engelleyebilirsiniz.

Su çiçeği geçirdikten sonra hastalığa ömür boyu bağışıklık kazanırsınız.

Difteri

Difteri genelde hijyen açısından eksik ortamlardan bulaşır. Belirtileri; boğaz ağrısı, soluk alıp vermede zorluk, kalp atışının hızlı olması, boğazdaki lenf bezlerinde şişliktir.

Antibiyotik ile tedavisi mümkündür. Tedavisi hemen olmazsa sinir sistemi, böbrekler ve kalp ölümcül zarar görebilir.

Hepatit

Hepatit karaciğer iltihaplanması sonucu olur. Belirtileri; cildin ve gözlerin sararması, halsizlik, ateş, kusmadır.

Bir önceki yazımız olan Bebek Eşyaları ve İhtiyaçları başlıklı makalemizde bebek, bebek eşyaları ve bebek ihtiyaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi