Faydaları
Aritmi Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aritmi Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplumda kalp çarpıntısı rahatsızlığı olarak da bilinen aritmi hastalığı, kalp atışlarının normal düzeyden daha seri veya rahatsızlık verici bir biçimde hissedilmesi durumudur. Hemen her yaş grubundan bireylerde etkisini gösterebilen aritmi rahatsızlığı birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmekte ve genellikle kısa süreçli olarak etkili olabilmektedir. Bazı belirtiler şeklinde ortaya çıkan aritmi rahatsızlığı tekrarlaması veya etkisini uzun […]

Toplumda kalp çarpıntısı rahatsızlığı olarak da bilinen aritmi hastalığı, kalp atışlarının normal düzeyden daha seri veya rahatsızlık verici bir biçimde hissedilmesi durumudur. Hemen her yaş grubundan bireylerde etkisini gösterebilen aritmi rahatsızlığı birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmekte ve genellikle kısa süreçli olarak etkili olabilmektedir.

Bazı belirtiler şeklinde ortaya çıkan aritmi rahatsızlığı tekrarlaması veya etkisini uzun süreçli olarak sürdürmesi durumunda mutlak olarak doktor başvurusu gerektirmektedir. Tedavi edilebilir bir sağlık problemi olan aritmi rahatsızlığı bireylerin ayrıca psikolojik yönden de kendilerini huzursuz hissetmesine neden olabilmektedir.

Aritmi Rahatsızlığında Görülen Belirtiler İse Şunlardır;

 • Kalpte çarpıntı ve tekleme hissedilmesi veya doğrudan meydana gelmesi
 • Kalp atışlarında düzensizlik hissedilmesi
 • Baş dönmesi meydana gelmesi
 • Gözlerde kararma meydana gelmesi
 • Fenalık veya havale durumu söz konusu olması
 • Göğüste sıkıntı hissi meydana gelmesi
 • Bilinç kaybı oluşması veya hissedilmesi gibi birçok belirtiler aritmi rahatsızlığında söz konusu olabilmektedir.

Aritmi Rahatsızlığı Nedenleri İse Şunlardır;

 • Aşırı heyecan durumuna maruz kalınması
 • Yoğun stres oluşumu
 • Hızlı koşma aktivitesinin özellikle alışkanlık haline dönüştürülmesi
 • Aşırı biçimde kafein tüketilmesi
 • Aşırı kilolara sahip olunması, örneğin obezite hastalığına maruz kalınması
 • Kalp ritim bozukluğu gibi etkenler sonucunda aritmi problemi söz konusu olmaktadır.

Aritmi Rahatsızlığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Genellikle ilk tedavi yöntemi olarak ilaç tedavisi ile tedavi edilen aritmi rahatsızlığı tedavisinde ikinci bir tedavi seçeneği olarak da cerrahi müdahale tedavisi uygulanmaktadır. Doğrudan hastanın bacak toplar damarından veya bacak atar damarından gerçekleştirilen cerrahi müdaha tedavi uygulamasında başarı oranı ortalama olarak % 70  ila % 99 aralığında olmaktadır. Hastane yatışının söz konusu olabildiği aritmi rahatsızlığı tedavisinin ardından birey yeniden sağlığına kavuşturulduktan sonra taburcu edilmektedir.

Aritmi Rahatsızlığından Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere aritmi rahatsızlığından korunmanın en önemli yolu aritmi rahatsızlığına doğrudan neden olan ve zemin hazırlayan olumsuz faktörlerden kaçınılmasıdır. Bu bakımdan, aşırı heyecan duygusundan, yoğun stres faktöründen, hızlı koşma aktivitesinden, gün içerisinde aşırı kafein tüketiminden, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden, üzüntü ve diğer duygusal gerilimlerden, hareketsiz yaşam tarzından gibi genel sağlığı riske atabilecek olumsuz etkenlerden mutlak olarak uzak durulmalıdır.

Aritmi Rahatsızlığı Tedavisi İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır?

Kalp ve damar hastalıkları grubunda yer alması nedeniyle, aritmi problemine doğrudan Kardiyoloji bölümü bakmaktadır. Bu bakımdan aritmi rahatsızlığında hastanelerin Kardiyoloji servisine hafta içi başvuru yapılarak gerekli teşhis ve tedavi süreçlerinin başlatılması gerekmektedir.

Aritmi Rahatsızlığı Riskleri Nelerdir?

Riskli bir kalp problemi olan aritmi rahatsızlığı ciddi boyutlarda bulunmasu durumunda gerekli tedavilerin yapılamaması durumunda kalp krizlerine bu durum sonucunda ölüme neden olabilmektedir. Bu sebeple, aritmi rahatsızlığı önemsenmeli ve henüz ilk belirtisi görülmesi durumunda ilgili doktora başvurulmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Anevrizma Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi