Faydaları
Aort Darlığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Aort Darlığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Önemli bir kalp hastalığı olan aort darlığı rahatsızlığı, kalp kapakçığında meydana gelen bozuklukların doğrudan aort kapağının daralması sonucunda meydana gelen bir kalp problemi olan aort darlığında yalnızca tek bir kalp kapakçığında daralma meydana gelmesine bağlı olarak kalp ve ayrıca gövde boyunca sağlıklı kan akışının olumsuz yönde etkilenmesi de söz konusu olmaktadır. Tedavi edilebilir bir sağlık […]

Önemli bir kalp hastalığı olan aort darlığı rahatsızlığı, kalp kapakçığında meydana gelen bozuklukların doğrudan aort kapağının daralması sonucunda meydana gelen bir kalp problemi olan aort darlığında yalnızca tek bir kalp kapakçığında daralma meydana gelmesine bağlı olarak kalp ve ayrıca gövde boyunca sağlıklı kan akışının olumsuz yönde etkilenmesi de söz konusu olmaktadır. Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan aort darlığı problemi ayrıca birçok belirtiler de göstermekte ve belirtilerini göstermesinden itibaren hastanın huzursuzluk durumuna da maruz kalmasına neden olabilmektedir.

Aort Darlığı Rahatsızlığında Görülen Belirtiler İse Şunlardır;

 • Günlük egzersiz çalışmaları sırasında veya yatar pozisyonda nefes darlığı meydana gelmesi
 • Egzersiz çalışmaları sırasında daha çabuk yorulma durumu meydana gelmesi
 • Yatar pozisyondayken öksürük problemi meydana gelmesi
 • Kalp çarpıntısı ve hızlı kalp atışı meydana gelmesi
 • Ayak ve ayak bileklerinde şişlik meydana gelmesi
 • Kalp organında üfürümler meydana gelmesi
 • Gün içerisinde normalden daha fazla idrar gereksinimi duyulması
 • Göğüs kafesi içerisinde ağrı veya sıkışma meydana gelmesi
 • Cilt renginde solgunluk meydana gelmesi
 • Bayılma problemi meydana gelmesi
 • Baş dönmesi problemi meydana gelmesi gibi birçok belirtiler aort darlığı probleminde görülebilmektedir.

Aort Darlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Birçok tedavi seçenekleri sayesinde tedavi edilen aort darlığı rahatsızlığında genel olarak ilk tedavi seçeneği olarak cerrahi müdahale tedavisine başvurulmaktadır. Bu sayede, kalp kapakçığına en uygun yapı ve ölçülerdeki son derece kaliteli ve güvenilir kalp kapakçığı protezi ile değişimi sağlanmaktadır.

Bazı durumların oluşması halinde ise, kalpten çıkan atar damarın da genişlemesi söz konusu olduğunda kalp kapakçıklarının birleştiği nokta üzerinden aortun ”greft” ismi ile bilinen ve tüp biçiminde olan bir metal türü ile değişimi söz konusu olabilmektedir. Hastane yatışı gerektiren aort darlığı rahatsızlığı başarılı bir tedavi sürecinden sonrasında hastanın eski sağlığına kavuşturularak taburcu edilmesi sağlanmaktadır.

Aort Darlığı Tedavi Edilemediğinde Hastada Ne Gibi Olumsuz Durumlara Neden Olmaktadır?

Ciddi bir kalp hastalığı olan aort darlığı hastalığı tedavi edilemediğinde taşıdığı riskler sebebiyle ölümle dahi sonuçlanması söz konusu olmaktadır. Bu bakımdan erken teşhisin önem arz ettiği aort darlığı hastalığı ilk belirtileri görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Aort darlığı rahatsızlığı tedavi edilemediği takdirde bir zaman sonrasında ilerleme göstererek bireylerin genel sağlık açısından ciddi anlamda rahatsızlıklar yaşamasına ve ayrıca iş ve sosyal alanlardan da geri çekilmesine neden olabilmektedir.

Aort Darlığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Aort darlığı rahatsızlığı daha çok sigara ve alkol kullananlarda, önceki dönemlerde kalp kapakçık tedavisi görenlerde ve ileri yaş grubunda yer alan bireylerde görülebilmektedir. Ayrıca, hareketsiz yaşam tarzına sahip olanlarda ve obezite gibi ciddi kilo fazlalığı rahatsızlığına sahip olan bireylerde aort darlığı hastalığı görülme oranı yüksek olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Anevrizma Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi