Faydaları
Antifosfolipid Sendromu Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Antifosfolipid Sendromu Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Neredeyse genç kadınların tümü bu hastalık ile karşılaşmaktadır.Bunun nedeni gebelikte çıkan bazı sorunların oluşması yani kanda antikorların bulunmasıdır.Bacağın çevresinde ve içinde oluşan doku zedelenmeleri kanda pıhtılaşmaya sebep olur. Bu tıkanıklıklar yüzünden kan ve damarlarda çalışma pozisyonu yavaşlar ve görev tamamlanmayacak hale gelir. Beyne kadar giden bu tıkanmalar ciddi risklerinde habercisi olur. Bu nedenle kan dolaşımında […]

Neredeyse genç kadınların tümü bu hastalık ile karşılaşmaktadır.Bunun nedeni gebelikte çıkan bazı sorunların oluşması yani kanda antikorların bulunmasıdır.Bacağın çevresinde ve içinde oluşan doku zedelenmeleri kanda pıhtılaşmaya sebep olur. Bu tıkanıklıklar yüzünden kan ve damarlarda çalışma pozisyonu yavaşlar ve görev tamamlanmayacak hale gelir. Beyne kadar giden bu tıkanmalar ciddi risklerinde habercisi olur. Bu nedenle kan dolaşımında tıkanmalara yer verecek sorunların olmaması gerekir. Kanda pıhtılaşma ve doku hasarı, Antifosfolipid sendromuna yol açar.Bu sendrom felce kadar gidebilir.Erken doğum riskleri ve diğer gebelik sorunları yaygınlaşır. Antifosfolipide bağlı pıhtı oluşması ile çıkan hasarda diğer organlardan biri ciddi anlamda zarar görebilir.Pulmoner arter akciğerlere kadar inerek kronik nefes darlığı hatta solunum yetmezliği neticesi ile ölmelere yol açabilir.Kan pıhtılaşması en çok bacak kısımlarına vurur. Bacaklarda oluşan bu pıhtılaşma kopmaya başlar ve akciğerlerinde bundan etkilenmesine yol açar.Risk faktörü oldukça büyüktür.

 

Antifsofolipid Antikor Sendromu  Belirtileri

 

Gebelik zamanlarında ciddi riskler taşıyan ve düşüklere yol açan bu hastalıkta ,bebek anne karnında tutunamaz ve gelişimi yarım kalarak düşer. Bacaklarda var olan pıhtılaşma ciddi hareket bozukluklarına yol açar. Hastada yürümede sıkıntılar çoğalır. Çeşitli yaralar ve ödemler ayak uçlarından bacak kısımlarına kadar çıkar.Çeşitli baş ağrıları vücut içinde değişik alanlarda kendini belli eder. Örneğin en çok ortaya çıkan ağrı migren tutulmasıdır. Migren şeklinde şiddetli ağrılar o an için gelişebilir.Arter tıkanması beyine direk olarak zarar verir.Eklem ağrıları hayatımızın her alanında küçükte olsa yer almaktadır. Fakat gelişmiş olması ve ilerlemesi kronik hastalıkların oluşumuna neden olabilir.Bazı kan sulandırıcı ilaçlar kullanılarak damar yollarının açılması ve kan görevini zamanında sağlaması  için bazı sulandırıcı ilaç takviyelerine geçiş yapılabilir.Özellikle bu hastalığa yakalananların öncelikle gitmesi gereken alan romatoloji uzmanına görünmesidir.Bu sendroma konulan teşhis kanda görülen antikorların seviyesidir. Kan testi incelemeye alındıktan sonra trombozun düşük olması gözlemlenir. Fakat unutulmaması gereken etken her antikor kana  zarar vermez. Bazıları taşıyıcı olmalarına rağmen sağlıklı yaşamaya deva ederler. Bunların çeşitleri ve risk faktörleri incelendikten sonra tanı gerçek anlamda konulur.Her kan  ve damar hastalığında olduğu gibi riskin oluşması söz konusu olabilir.Antifosfolipid sendromunda risk mutlaka vardır.

 

Hatta cerrahi işlem  gerçekleşebilir.Özellikle en çok risk taşıyan tromboz riskinde tedavi şekli farklılaşabilir.Kan ve damar tıkanıklığı ve doku hasarı eklemlerde şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olur. Sırt ağrıları,belde tutulmalar,istenmeyen şiddetli ağrılar,kas ve eklemlerde  güçsüzlükler ve diğer ciddi damar pıhtılaşmasına yol açan organ hasarlarında Antifsofolipid antikor sendromu vücut haznesinde hızlı gelişmiş olabilir. İhmali ciddi risklerin oluşumuna direk olarak  zemin hazırlar. En çok görülen yaş grupları 18,36 yaşlardır. Gebe kadınlarda risk içerir.Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve riskin engellenmesi için spor ve diğer egzersizlerin düzenli yapılması önerilir. Tabii ki sağlıklı beslenme ve uyku düzeni de oldukça önem taşır.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi