Faydaları
Antibiyotiklerin Faydaları ve Zararları

Antibiyotiklerin Faydaları ve Zararları

Türkiye’de yapılan en büyük sağlık hatalarından biri, kendi kendine ilaç kullanma alışkanlığıdır. Oysa uzmanlar, hiç bir ilacı doktor kontrolünde olmadığı sürece içmemek gerektiği konusunda uyarıyor. Özellikle de antibiyotikler, bu konuda en başta geliyor. Bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanmaya başlarsanız, size faydadan çok zarar getirebilir. Peki, antibiyotiklerin faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır? Tüm bu soruların […]

Türkiye’de yapılan en büyük sağlık hatalarından biri, kendi kendine ilaç kullanma alışkanlığıdır. Oysa uzmanlar, hiç bir ilacı doktor kontrolünde olmadığı sürece içmemek gerektiği konusunda uyarıyor. Özellikle de antibiyotikler, bu konuda en başta geliyor. Bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanmaya başlarsanız, size faydadan çok zarar getirebilir. Peki, antibiyotiklerin faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır? Tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında yer alıyor.

Antibiyotik Nedir?

Herhangi bir mikroorganizmanın artışı durdurmak ve çoğalmasını engellemek amacıyla, herhangi bir mikroorganizma tarafından üretilen maddelere antibiyotik adı verilmektedir. Antibiyotikler, etkili oldukları mikroorganizmaların çalışma sistemine müdahale etmeye yararlar.

Antibiyotiklerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Tifo, difteri, prostat, tüberküloz gibi ciddi hastalıkların tedavisinde hayat kurtarıcı bir etkisi bulunan antibiyotikler bunların yanında, diş iltihapları, enfeksiyon, solunum yolları iltihapları, mikrobik enfeksiyon, yumurtalık iltihapları gibi daha birçok alanda da kullanılmaktadır. Bugün, yüzlerce farklı antibiyotik çeşidi ile karşılaşılmaktadır. Buna karşılık yapılan en büyük hata, antibiyotikleri kendi başına karar verip kullanmaya başlamaktır.

Antibiyotiklerin Yararları Nelerdir?

Vücutta bulunan herhangi bir enfeksiyon ya da iltihapların giderilmesini sağlarken, önemli hastalıkların tedavisinde ciddi bir kurtarıcı olabilir. Antibiyotikler, doktor tavsiyesi ile kullanıldığında, ciddi faydalar sağlamaktadır.

Antibiyotiklerin Zararları Nelerdir?

Antibiyotiklerin kullanım şekilleri vardır, kimi zaman başka bir ilaç ile birlikte kullanıldığında, diğer ilacın etkisinin azalmasına neden olabilir. Ayrıca antibiyotikler, doğum kontrol haplarının da etkisini azaltabilir. Bağırsaklara zarar verebilir, bu nedenle antibiyotik alırken, bol bol yoğurt yemeye özen göstermelisiniz. Bu mucizevi ilaçların faydasını görmek istiyorsanız, ilacı düzenli olarak her gün tam zamanında almaya ve almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/