Faydaları
Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı ? Nasıl Alabilirim ?

Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı ? Nasıl Alabilirim ?

Yıl başında Sağlık müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan kanun ile artık eczanelerden reçetesiz antibiyotik almak mümkün olmayacaktır. Ülkemizde oldukça fazla kullanımı olan antibiyotikler bağışıklık sistemini dirençsiz bırakıyor. Reçetesiz antibiyotik satışı Maalesef hemen her hastalıkta elimizi antibiyotiklere atıyoruz. En ufak bir burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi durumlarda antibiyotik kullanıyoruz. Böyle ciddi olmayan rahatsızlıklarda bile hemen eczaneye gidip […]

Yıl başında Sağlık müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan kanun ile artık eczanelerden reçetesiz antibiyotik almak mümkün olmayacaktır. Ülkemizde oldukça fazla kullanımı olan antibiyotikler bağışıklık sistemini dirençsiz bırakıyor.

Reçetesiz antibiyotik satışı

Maalesef hemen her hastalıkta elimizi antibiyotiklere atıyoruz. En ufak bir burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi durumlarda antibiyotik kullanıyoruz. Böyle ciddi olmayan rahatsızlıklarda bile hemen eczaneye gidip antibiyotik alıyoruz.

Yapılan araştırmaya göre Türkiye genelinde her 3 reçeteden birinde antibiyotik yazılıyor. Dünyada en çok antibiyotik kullanan ülkelerin başından geliyoruz.

Reçetesiz antibiyotik satışı cezası

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan denetlemelerde, eczanelerin bu uygulamaya uyup uymadığı denetlenmektedir. Eczanelerin kullandığı programlardan ilaçların giriş ve çıkışları kontrol edilir. Bu sayılar raftaki ilaç miktarı ile tutmadığı zaman ciddi yaptırımlar ve cezalar uygulanacaktır. Bu ceza kutu başına 400 lirayı bulabilmektedir. Alınan her ilaç eczane adına kayıtlı olarak takip edildiği için bu sistem sayesinde giriş ve çıkışlar kontrol altına alınabilecektir.

Nöbetçi Eczane Antibiyotik Satar mı ?

Uygulama sadece gündüz açık olan eczaneleri değil, nöbetçi eczaneleri de kapsamaktadır. Hastalar ısrarla antibiyotik isteyebilir. Eczacıların bu uygulamayı anlatması ve hastaları başka bir tedavi yolu sunması gerekmektedir. Çok acil bir durumda ise hastanelerin acil servislerine müracaat edebilirsiniz.

Reçetesiz antibiyotik alımı konusunda eczanelere baskı uygulamamalısınız. Onlar da ilaç satmak isterler ama bu uygulama karşısında çaresiz kalınmaktadır. Stoklar tutmadığı zaman ciddi yaptırımlar olabilir.

Reçetesiz satılmayan antibiyotikler hangileridir ?

Bütün antibiyotik grubu ilaçlar reçetesiz satılamayacaktır. Böyle bir ihtiyacınız olduğunda aile hekiminize danışabilirsiniz. Doktorunuz uygun görürse size antibiyotik yazabilir.

Aşağıdaki antibiyotikler reçetesiz satılmaz !

Augmentin
Aksef
Zinnat
Croxilex
Klavunat
Amoklavin
Cefaks
Elucef
Largopen
Rovamycine
Sef
Alfasilin
Alfoxil gibi başlıca antibiyotiklerin yanında idrar yolları hastalıklarında, sistit gibi hastalıklarda kullanılan biteral, roxin, cipro, monurol, ornisid gibi antibiyotikler de reçetesiz satılamayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kan Şekeri Düşmesi Nedir ? başlıklı makalemizde kan şekeri ani düşmesi, kan şekeri düşmesi değerleri ve kan şekeri düşmesi nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

12 yorum

 1. Kardeşim sosyal guven cem yok dış ağrısı çekiyorum eczaneden amoklavin istiyorum reçetesiz satmıyoruz diyor bu yasağı getiren bakanlığa sesleniyorum sgk yatmayan kişi ne suçu var çalışıyoruz sgk mız yatirklmiyor bunun gibi yasaklar çıkaracağına işverenler le uğraşın sgk suz işçi çalışmaması için yazık yazık sistem batmış resmen

  • sana sonuna kadar katılıyorum. yazabildiğin heryerde yaz bunları. sigortasız işçi çalıştıran ahlak yoksunları var bu ülkede. onların kökünü kazısınlar önce sonra halkın işine karışsınlar. bundan daha önemlisi öyle insanlar varki o antibiyotiği dahi gidip kendi parasıyla alamayacak durumda olan iş yerlerinden para alamayan insanlar var. çalışıp çalışıp parasını vermiyolar insanların. lanet olsun onlara. yada 600 tl 700 tl para verenler oluyo. bu ülke tam bi rezalet durumda. onları düzeltsinler önce.

  • S.a arkadasim. Saglik ocaginda yada dis hastanesine. Git 15 dakika bekle doktor yazssin bir antibiyotik eczaneden al basit bir islem. Antibiyotik kullanimi cok ciddi hastaliklar uretiyor.aspirin gibi degiller.arastirirsan bana hak veririsin

 2. Ceza 400 lirayi buluyormus. Demek eczaneye 400 versek alabiliriz. Diş apsesi vb durumlarda antibiyotik almayip tehlikeye girmektense 400 de olsa verip antibiyotigi almayi tercih ederim.

 3. ARTIK reçetesiz almak mümkün antibiyotiği . Şöyle , eczacı sizi bir şahısa yönlendiriyor , agumentin için 10 TL ödüyorsunuz ve yarım saat sonra tekrar geliyorsunuz ve o kişi size üzerinde bir harf gurubu ile kimlik numarası olduğunu tahmin ettiğim el yazısı bir kağıt veriyor ve o kağıt ile istediğiniz eczaneye gidip yanılmıyorsam 3 yada 4 TL de Eczaneye ödeyerek teslim alıyorsunuz . Başka bir eczaneden fiyat sorduğumda ise 13 TL galiba fiyat söylediler yani satın alma maliyeti aynı .sadece yarım saat bekleme süresi artı HALKI oyalamaktan başka bir şey değil ..

 4. bildiğim kadarıyla sigortan olmasa da acilden veya aile hekiminden yazdirabilirsin. Sonra da paranla alırsın ilacı. ama reçete şart

 5. recetesiz antibiotik…neden hepsi yasak..neden recetesiz bszi antibiotikler datilmali…mesekeyi sgk ya baglamayin..ben bir yabnci olsrak soguk akdim tc de we kndime ilac alamdim…Sizin ordaki kanunlar sadece doktorlrin we devletin cebine para girsin derdinde…Her ulkede cok guclu antibiotikler receteyle satilio zaten…ama cogu recetesiz..Sizin devlet sizi degil kendi cebini dusunuyo…

 6. İlgili kurumlar antibiyotikle savaşacağına , uyuşturucu ile mücadele etsinler. Halk sağlığı ile oynanıyor. Ölüyorum desen doktorlar antibiyotik yazmıyor. Biri de çıkıp antibiyotik kullanılması gereken durumda kullanılmadığında neler yaşanacağını anlatsın.

 7. Geçen akşam dişim apse yaptı diş doktorum ile görüştüm. İlacı söyledi ama eczane vermediğinden bir hastanenin acil servisindeki doktora yalvara yakara yazdırdım… 120 TL doktor muayene ücreti verdim…
  sonra gittim 15 TL ilacı aldım…

  hadi bir şeklide ödedim ama günah değil mi? 120 TL yi resmen sokağa attım…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM