Faydaları
Anne Sütü Neden Gelmez ?

Anne Sütü Neden Gelmez ?

Bazı kadınlar anne sütünün hiç gelmediğinden ve bebeğini hiç emzirememekten şikâyetçi olurlar. Aslında bunun birçok nedeni vardır. Eğer anne erken doğum yaptıysa, anneden süt gelmeyebilir. Henüz süt kanalları hazır olmadığı için ve süt üretimi yapılmadığı için bu durum ortaya çıkar. Genellikle bebek memeyi eme eme sütü getirir. Böyle bir durumda bebek zaten kuvözde olacağı için […]

Bazı kadınlar anne sütünün hiç gelmediğinden ve bebeğini hiç emzirememekten şikâyetçi olurlar. Aslında bunun birçok nedeni vardır.

Eğer anne erken doğum yaptıysa, anneden süt gelmeyebilir. Henüz süt kanalları hazır olmadığı için ve süt üretimi yapılmadığı için bu durum ortaya çıkar. Genellikle bebek memeyi eme eme sütü getirir. Böyle bir durumda bebek zaten kuvözde olacağı için bu gibi bir şansı da olmayacak ve anneden gelmeyecek süt daha sonra da birçok çabaya rağmen gelmeme durumu ile karşı karşıya kalmış olacaktır.

Anne sütünün gelmeme nedenlerinden biri, kadının doğum sırasında ya da sonrasında bir duruma aşırı derece üzülmesinden kaynaklanabilir. Halk arasında sütü kesilmek olarak bilinen bu durumu birçok kadın maalesef yaşamaktadır.

Bir diğer anne sütünün gelmeme nedeni doğru emzirme tekniklerini bilmemekten geçer. Özellikle günümüzde en sık yapılan hatalardan biri de budur. Yeni doğan bebek asla mama ile değil ilk 40 gün boyunca neredeyse her saat emzirilmeli çalışılarak anneden süt gelmesi sağlanmalıdır. Unutmayın ki ilk günlerde damla damla gelen sütleriniz daha sonra bebeğin emmesi ile çoğalacak ve bir çeşme konumuna geçecek. Elbette sadece sık emzirmek yeterli değildir. Bebeği doğru emzirme tekniklerini de ele almak gerekir. Göğüs başını tam olarak bebeğin ağzına dayamalı ve onun yutkunup yutkunamadığına bakarak sütün gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bir diğer anne sütü olmamasının nedeni ise yeterinde beslenememesidir ve bu genellikle çağdaş toplumlarda pek görülmez. Çok yoksulluk ve sefalet çeken ülkelerde anneden genellikle süt gelmez, gelse de bu bebeğe yetecek miktarda olmayacaktır.

Anne sütü Gelmezse Ne yapılabilir

Anne sütünün gelmesi için bol bol emzirilmesi gerektiğini asla unutmayınız. Eğer çocuğunuz şuan için ememiyorsa, sizler elleriniz ile bol bol sıkmaya çalışınız. Hatta son yıllarda fazlası ile işlevsel olan meme sağma makineleri ile de destek görevi yaptırabilirsiniz ama unutmayınız ki hiçbir şey gerçek bir bebeğin emzirmesi yerine geçmeyecektir

Sizler anne sütünün gelmediğini asla düşünmeyin ve sadece üretilebildiğinize odaklanın. Sürekli gelmiyor gibi streslere girdiğinizde bunu gerçeğe dönüştürmeniz çok olası bir durum çünkü beyin ile süt üretimi pareler ilerler unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Sebze Yemeyen Çocuklara Öneriler başlıklı makalemizde çocuklara nasıl sebze yedirilir, çocukların yemeği reddetmeleri ve sebze ve çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi