Faydaları
Ankilozan Spondilit Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Ankilozan Spondilit Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Bel kemiği ile kalça kemiği arasında yer alan eklemin iltihaplanması rahatsızlığı anlamına gelen kronik türü bir sağlık sorunu olan ankilozan spondilit hastalığına bağlı olarak her iki alanda yer alan kemiğin iltihaplanma neticesinde birleşerek tek bir kemik durumuna dönüşmektedir. Ender rastlanan bir sağlık sorunu olan ankilozan spondilit hastalığı tedavi edilemediği takdirde başta bel kısmında olmak üzere […]

Bel kemiği ile kalça kemiği arasında yer alan eklemin iltihaplanması rahatsızlığı anlamına gelen kronik türü bir sağlık sorunu olan ankilozan spondilit hastalığına bağlı olarak her iki alanda yer alan kemiğin iltihaplanma neticesinde birleşerek tek bir kemik durumuna dönüşmektedir. Ender rastlanan bir sağlık sorunu olan ankilozan spondilit hastalığı tedavi edilemediği takdirde başta bel kısmında olmak üzere vücudun çeşitli bölümlerinde hareket kısıtlılığına neden olabildiği gibi, ayrıca ayak, kalça, diz ve omurga eklemlerinde de iltihaplanma problemine zemin hazırlayabilmektedir.

Ankilozan Spondilit Hastalığı Belirtileri İse Şunlardır;

 • Bel ağrısında yavaş şekilde artış meydana gelmesi
 • Sırt, kalça, boyun, omurga ve omuz bölgesinde ağrı ve sertleşme meydana gelmesi
 • Kol ve göğüs bölgesinde hareket kısıtlılığı
 • Sertleşmeye bağlı olarak hastanın öne doğru eğik vücut yapısına sahip olması
 • Nadiren de olsa, topukta ağrı meydana gelmesi
 • Özellikle de sabah uykudan kalkıldığında yada birkaç dakika boyunca hareketsiz kalındığında bel bölgesinde ağrı, sertlik ve hareket kısıtlılığı hissedilmesi
 • Bel bölgesinde hissedilen ağrının yukarıya doğru  boyun bölgesine kadar ilerleme göstermesi
 • Hastalığa bağlı kaburga eklemlerinde zorlanılması sonucunda nefes alış verişte güçlük meydana gelmesi
 • Kemiklerde çıkıntı problemine bağlı olarak hareket edildiği takdirde ağrı hissedilmesi ve özellikle bel kısmında ağrı hissedilmesine bağlı olarak yürürken veya ayakta iken ağrı oluşumu

Ankilozan Spondilit Hastalığı Tedavisi

Steroid içermeyen iltihap engelleyici ilaçlar ile tedavi edilebilen ankilozan spondilit hastalığı ilerkeme safhalarında ise bağışıklık sistemi bastırıcı nitelikleri sayesinde korsikosteroid ilaç tedavisine de başvurulabilmektedir. Ayrıca, tümör nekroz etkeni ve alfa önleyici gibi diğer ilaç türleri de TNF-alfa ismi sunulan iltihaplı protein maddesini önlemekte ve belirtilerini de ciddi anlamda düşürebilmektedir.

Ankilozan Spondilit Hastalığı İlerleme Safhasının Önlenmesinde Kullanılan Diğer Tedavi Yöntemleri İse Şunlardır;

Ağrı Kesici İlaçlar

Ankilozan psondilit hastalığı ilerleme göstermesi durumunda acetaminophen ve opiods türü etkili ağrı kesici ilaçlara da başvurulabilmektedir.

Steroid İçermeyen İltihap Engelleyici İlaçlar

Hastalığın ilerlemesi durumunda ibuforfen, naproxen sodyum gibi etkili ilaç türlerine başvurulabilmektedir.

Etkili Antiromatizyal İlaçlar

Acıyı, şişkinliği ve ileri düzeydeki eklem ağrılarının hafifletilmesi açısından başvurulan adalimumab, golimumab, etanercept gibi etkili antiromatizmal ilaçlar hastalığın düzeyine göre orta vadeli veya uzun vadeli olarak kullanılabilmektedir.

Omurga Bölgesi Dışındaki Acının Hafifletilmesi İçin Kullanılan İlaçlar

Ankilozan spondilit hastalığında, ayrıca omurha bölgesi dışında kalabilen bölgelerde de oluşabilen acı ve katılaşma probleminin hafifletilmesinde de etkili Kortikosteroidler kullanılmaktadır.

Eklem Değiştirme Cerrahi Müdahale Yöntemi

Ender başvurulan tedavi uygulaması olan eklem değiştirme cerrahi müdahale yöntemi, hastalık sebebiyle kalça bölgesinde veya diğer kısımlardaki eklemlerde aşırı düzeyde aşınma problemi söz konusu olması durumunda, eklem değiştirme cerrahi müdahale tedavisine başvurulabilmektedir.

Başarılı bir tedavi süreci açısından erken teşhis sürecinin son derece önemli olduğu ankilozan spondilit hastalığı henüz ilk belirtisinde hemen doktora başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ensefalit Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi