Faydaları
Aniden Baş Dönmesinin Sebebi Vertigo Mu ?

Aniden Baş Dönmesinin Sebebi Vertigo Mu ?

Vertigo kısa adı ile baş dönmesi olarak bilinir ve günümüzde birçok kişi bu rahatsızlık ile zaman zaman yaşamaya çalışmaktadır. Genellikle iç kulak rahatsızlıklarında oluşan nedenlerden dolayı ortaya çıkar ve farklı şekiller ile oluşur. Genellikle bazı kişiler yerde kayma görünürken, bazı kişilerde ise eşyaların döndüğü gibi farklı görsel durumları vardır. Vertigo sadece bir rahatsızlıktan dolayı oluşmayabilir. […]

Vertigo kısa adı ile baş dönmesi olarak bilinir ve günümüzde birçok kişi bu rahatsızlık ile zaman zaman yaşamaya çalışmaktadır. Genellikle iç kulak rahatsızlıklarında oluşan nedenlerden dolayı ortaya çıkar ve farklı şekiller ile oluşur. Genellikle bazı kişiler yerde kayma görünürken, bazı kişilerde ise eşyaların döndüğü gibi farklı görsel durumları vardır.

Vertigo sadece bir rahatsızlıktan dolayı oluşmayabilir. Günümüzde en çok göründüğü anlarda aniden hareket etmek ve özellikle yataklardan aniden kalkmak zorunda kalan kişilerde de görünebilir. Kişi ilk adımda çok korksa da kısa bir süre sonra baş dönmesi duruyor olacaktır. Bazı durumlarda bir rahatsızlığın yan etkisi olduğu gibi, tamamen tek başına bir rahatsızlık olarak da çıkabilir.

Elbette her baş dönmesi vertigo değildir. Baş dönmesi olacak kişinin nedenleri araştırılmalı ve neden olduğuna bakılmalıdır. Özellikle bazı kişiler çok ağır yaşarken, bazı kişilerde ise daha hafif geçebilir.

Vertigo Nasıl tedavi edilir

Vertigo tedavisinin ilk aşaması elbette neden olduğuna bakılmasıdır. Beyin ile bir sorun yoksa ilk aşama ilaç tedavisi olacaktır. Bunların yanı sıra bazı hareketlerde gösterilerek baş dönmelerinde durdurulma saplanılmalıdır.

Vertigo yani baş dönmesi her zaman ve her gün olan durumlar değildir genellikle. Atak dönemleri ile başlar ve bazen bir hata boyunca sürüp gidebilir ya da gün aralıkları ile görülebilir.

Yapılan tüm araştırmalara karşın bir neden bulunmuyorsa ve hastada bir rahatsızlık görünmüyorsa burada tedavi çok daha farklı önemli bir hal alıyor. Çok daha detaylı teşhisler yapılır ve yine iç kulak olarak yoğunlaşma oluşur. Kişi psikolojik olarak da yardım alabilir ve etkisini görebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Üriner Sistem Enfeksiyonu Nedir ? başlıklı makalemizde doktor tanısı, idrar yolları ağrısı ve idrar yolları enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi