Faydaları
Anensefali Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anensefali Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı hastalıklar sonradan vücudumuza yerleşebileceği gibi bazıları doğum ve öncesi ile genetik olarak bizlere eşlik eder. Hatta doğumda ya da öncesinde karşımıza çıkan hastalıkları doğum kusuru olarak adlandırılabilmesi de mümkündür, doğum kusurlarından biri olan anensefali nedir yakından bakalım. Tam olarak açıklanması gerekirse bebeğin beyninin veya kafatasının tamamının veya bir kısmının şeklinde görülebilecek bozukluklardır, bu durumun gözlemlendiği bebekler […]

Bazı hastalıklar sonradan vücudumuza yerleşebileceği gibi bazıları doğum ve öncesi ile genetik olarak bizlere eşlik eder. Hatta doğumda ya da öncesinde karşımıza çıkan hastalıkları doğum kusuru olarak adlandırılabilmesi de mümkündür, doğum kusurlarından biri olan anensefali nedir yakından bakalım. Tam olarak açıklanması gerekirse bebeğin beyninin veya kafatasının tamamının veya bir kısmının şeklinde görülebilecek bozukluklardır, bu durumun gözlemlendiği bebekler ya anne karnında ya da doğumdan sonra bir hafta içinde yaşamlarını kaybederler yani kısaca yaşama şansları olmaz. Tanı aşaması gebeliğin 3. Ayından itibaren yapılabilir, bebeğin gelişiminin sıkı şekilde takip edilmesi önemlidir. Anensefali gözlemlenen çocuklarda genelde gözler dışarı çıkık olarak bilinir ve başkaca bir ismi olan kurbağa çocuk terimi de kullanılabilir. Ayrıca ikinci gebelikte tekrarlanma olasılığı yüzde 5 gibi rakamlara çıkabildiğinden ikinci gebelikte biraz ara verilerek en az bir ay boyunca folik asit kullanılması önleyici olabilmektedir.

Anensefali neden olur ya da belirtileri nelerdir diyecek olursak da, önceliği belirtileri konusunu ele almalıyız. En belirgin belirtisi kafatası oluşumunun bir kısmının ya da hepsinin olmamasıdır, aynı durum beyin içinde geçerli olacak şekilde gözlemlenmesi, sağırlık, körlük, kalp ile ilgili sorunlar ve yüz şeklinde görülen anormalliklerdir. Nedenleri konusuna gelecek olursak da en temeli genetiktir, ayrıca anne adayının yetersiz derece folik asit tüketimi, anne adayında görülen tip 1 diyabet hastalığı, annenin aşırı kilolu olması, annenin vücudunda anormal derecedeki ısı artışı ya da aşırı sıcağa maruz kalması, anne adayında görülen sara hastalığı ve bakır- çinko minerallerinin eksikliğidir. Aslında tam olarak nedeni tespit edilemese de bu etkenlerin anensefali durumunun görülmesinde etkilerinin olabileceği düşünülmüş ve gözlemlenmiştir.

Anne karnındaki bebeklerin beyin ve kafatası gelişimlerinin takibi sırasında yapılabilecek testler ile anensefali durumu olup olmadığı belirlenebilir. İlk akla gelebilecek testlerden birisi alfa fetoprotein testidir, amniyo sıvısının içerisindeki protein seviyesinin yüksek olması beyin ve omurilik açısından kusur olduğunu bizlere gösterir. Ayrıca amniyosentez testleri de kromozomal ve genetik bozukluklar hakkında bilgiler verebilmektedir, anensefali tedavisi nasıl yapılır sorusundan ziyade nasıl engellenir ya da önlenebilir gibi soruların yöneltilmesi daha uygundur. Anensefaliye karşı anne adaylarının en büyük silahları folik asit kullanımıdır, kontrolleri altında gebelik öncesi ve gebelik döneminde kullanılan ilaçlar önleyicidir. Ayrıca daha öncesinde anne adayının bebeği anensefali olarak doğduysa ikinci gebeliğinde 14 ve 16. Haftalar arasında ultrason, amniyosentez ve alfa fetoprotein ölçümlerini yaptırarak ikinci bebeğinde olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilir. Tedavi konusuna gelecek olursak da henüz bilinen bir tedavisi olmadığı gibi önlenebilmesi de düzenli ve gerekli şekilde kullanılan folik asitlere bağlıdır. Yan kısaca özetlemek gerekirse çoğunun kullanımını gereksiz gördüğü folik asitler bebeklerimizi anensefali de dâhil olarak pek çok genetik ve benzeri hastalığa yakalanma olasılığından korumaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi