Faydaları
Androjen Hormonu Nedir, Düşüklüğü Ve Yüksekliği

Androjen Hormonu Nedir, Düşüklüğü Ve Yüksekliği

Yüz bölgesinde yer alan kılların büyümesi, ses tonunda kalınlaşma ve kas potansiyelinde artış gibi ikincil erkek cinsiyet niteliklerinin gelişmesini uyaran bir grup hormon olan androjen hormonu nedir erkeklerde testis bölgesinde ve her iki cinste adrenal bezlerde özelleşmiş nitelikteki hücreler tarafından salgılanmaktadır. Dolaysıyla yumurtalıklar menopoz sürecine kadar oldukça düşük düzeyde androjen hormonu üretmekte ve en aktif androjen hormonu […]

Yüz bölgesinde yer alan kılların büyümesi, ses tonunda kalınlaşma ve kas potansiyelinde artış gibi ikincil erkek cinsiyet niteliklerinin gelişmesini uyaran bir grup hormon olan androjen hormonu nedir erkeklerde testis bölgesinde ve her iki cinste adrenal bezlerde özelleşmiş nitelikteki hücreler tarafından salgılanmaktadır.

Dolaysıyla yumurtalıklar menopoz sürecine kadar oldukça düşük düzeyde androjen hormonu üretmekte ve en aktif androjen hormonu ise testiste üretimi gerçekleşen testostoron adını alan androjen hormonudur. Ayrıca, testisler tarafından üretimi sağlanan androjen gonadotropinler ismi sunulan bazı pitüiter adını alan hormonlar tarafından kontrolü sağlanmakta ve adrenal androjenler ise bir diğer pitüiter hormon olarak da tanım görebilen ACTH tarafından kontrolü sağlanmaktadır.

Androjen Hormonları Faydaları Nelerdir ?

Ergenlik süreçlerinde ses tonunun kalınlaşması ve yüz bölgesinde yer alan kılların gelişim göstermesi gibi ikincil erkek cinsiyet  özelliklerinin meydana gelmesi açısından uyarıcı bir role sahip olan androjen hormonları ne işe yarar anabolik protez sentez hız düzeyinin artmasını sağlamakta ve yıkılma hızının düşürülmesini sağlayarak vücutta yer alan kas kütlesinin artmasını ve sonuç itibariyle de gelişim sürecinin daha da hızlanmasını sağlamaktadırlar.

Pubertenin sonunda androjen hormonları vücuttaki kemiklerin gelişim sürecinin durdurulmasını sağlayarak erişkin erkeklerde testosteron hormonu cinsel yaşam sürecinin sağlıklı bir şekilde sürmesi ve sperm yapımının oluşmasında etkin bir şekilde rol üstlenmektedirler.

Androjen Hormonu Eksikliği Belirtileri Şunlardır;

Testislerde sağlık sorunlarının söz konusu olması veya pitüiter bez gonadotropin salgılanmasının durdurulması durumunda androjen hormonlarında eksiklik durumu söz konusu olabilmekte ve bu durumda şu gibi belirtiler söz konusu olabilmektedir;

 • Ses tonunda incelme meydana gelmesi
 • Vücut ve yüz bölgesi kıllarında azalma meydana gelmesi
 • Düşük düzeyde gelişmiş olan genitaller söz konusu olması
 • Cinsel istek eyleminde düşüş meydana gelmesi
 • Vücut kas büyümesinde gerileme meydana gelmesi gibi birçok belirtiler androjen hormonu eksikliği belirtileri olarak kabul görmektedir.

Erkeklerde Ve Kadınlarda Androjen Hormonu Yüksekliği Belirtileri

Erkeklerde gereğinden fazlaca androjen hormonu beraberinde özellikle de fiziksel niteliklerin daha da belirgin bir duruma dönüşmesini sağlayarak erkek çocuklarda söz konusu olması gereken süreçlerden daha öncesinden cinsel gelişmeye sebep olmaktadır.

Dolaysıyla aşırı bir şekilde yükselen androjen hormonları erkeklerde akne rahatsızlığına sebep olan sebumun adını alan bir maddenin üretimine de sebep olmakta, yüz bölgesinde, kollarda, ellerde, kılların uzamasına ve erken süreçli erişkin yaşlarda da saç dökülmesi problemine gibi belirtiler göstermektedirler.

Androjen hormonları kadınlarda androjen hormonları yüksekliği belirtileri ise ses tonunda kalınlaşma problemine, adet kanının söz konusu olmamasına, klotoriste gelişimine, erkek tipi saç dökülmesi problemine, anormal ve aşırı düzeyde akne problemine, kol ve bacak kaslarında ise hipertrofiye problemi gibi birçok belirtiler gösterebilmektedirler.

Androjen Hormonları İlaçları Nedir Ve Kullanım Sebepleri Nelerdir ?

İlaç tarzında kullanımı söz konusu olan ve en temel androjen hormonlarından biri olan testosteron olan doğal veya sentetik androjen hormonları ilaç kullanımı erkek cinsiyet hormonlarıdır. Bu bakımdan androjen hormonları ilaçlarının şu gibi nedenlere bağlı olarak kullanıldığını belirtmekte fayda görmekteyiz;

 •  Androjen ilaçlar, erkek testislerinde söz konusu olması gereken kapasiteden daha düşük düzeyde aktif olması tedavisinde, erkek cinsiyet niteliklerinin uyarılması açısından kullanılmaktadırlar.
 • Ayrıca androjen ilaçlar çok nadiren de olsa bazı meme kanseri tipi sağlık sorunları tedavisinde de tercih edilebilmektedirler.
 • Androjen ilaçlar ayrıca atletler ve vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar tarafından sağlık açısından risk teşkil ettiği bilincine sahip olmasına rağmen vücut kas kütlesinin pekiştirilmesi açısından da tercih edilebilmektedirler.

Andojen İlaçlarda Görülebilen Yan Etkiler

Yüksek dozajda kullanılması sonucunda bazı yan etkiler de gösterebilen androjen ilaçlar yan etkileri bu durum neticesinde sıvı tutulması, kolesterolde yükselme, kilo artışı ve karaciğer organında zarar meydana gelmesi gibi yan etkiler söz konusu olmakta ve ayrıca androjen ilaçların kadınlar tarafından kullanılması durumunda ise, yüz bölgesinde kıllanma meydana gelmesi ve kas hipertrofisi gibi erkek özelliklerinin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Bu bakımdan androjen ilaçları olası yan etkilerine maruz kalınmaması açısından mutlak olarak doktor tarafından reçete edildiği üzere kullanılmalı ve olası yan etkilerinin fark edilmesi durumunda derhal ilaç bırakılarak ilgili doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Şeker Koması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/