Faydaları
Anakinra Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anakinra Tedavisi Nasıl Yapılır?

RA ve diğer romatizmal hastalıkların tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir biyolojik ilaç olan Anakinra (kineret), etkisi son derece güçlü olan bir ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Biyolojik ilaçlar, genetik mühendislik teknikleri ile üretilen ilaçlar olduğu için vücuttaki proteinler ile yakından ilişkileri vardır. Anakinra ilacı da biyolojik bir ilaç olarak vücuttaki proteinler ile yakın bir ilişki içerisindedir. Anakinra, genellikle diğer tedavi […]

RA ve diğer romatizmal hastalıkların tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir biyolojik ilaç olan Anakinra (kineret), etkisi son derece güçlü olan bir ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Biyolojik ilaçlar, genetik mühendislik teknikleri ile üretilen ilaçlar olduğu için vücuttaki proteinler ile yakından ilişkileri vardır. Anakinra ilacı da biyolojik bir ilaç olarak vücuttaki proteinler ile yakın bir ilişki içerisindedir.

Anakinra, genellikle diğer tedavi yöntemlerinin uygulanmasından sonra herhangi bir yanıt alınmadığında kullanılmaktadır. RA erişkin Still hastalığı, gut, yalancı gut, juvenil artrit, AS ve AAA gibi rahatsızlıklarda istenilen gelişmelerin yaşanmaması halinde Anakinra kullanılması uygun olmaktadır. Lakin hemen belirtmek gerekir ki, Anakinra diğer biyolojik ilaçlar gibi pahalı bir tedavi seçeneğidir.

Adı geçen hastalıklarda meydana gelen ateş, eklemlerde ağrı ve şişkinlik gibi belirtilerin ana sebebi inflamasyondur. Bu inflamasyıonu da ortaya çıkaran bir takım sebepler vardır. inflamasyonun ortaya çıkmasında etkili olan en önemli sebep ise, vücuttaki IL-1 adı verilen proteinin fazlasıyla artış göstermesidir. Anakinra tedavisinde, IL-1 adı verilen bu proteine doğrudan etki edilerek, meydana gelebilecek olumsuz durumların engellenmesi sağlanmaktadır. Kısaca bağlamak gerekirse; Anakinra, inflamasyonu ve hastalık belirtilerini yatıştırmada yardımcı olur.

Anakinra Tedavi Süreci

Anakinra tedavisinin etkisi, Erişkin Still Hastalığı, gut, AAA ve diğer otoinflmatuvar hastalıklarında hemen ortaya çıkar. Lakin RA hastalığının tedavisinde 4-6 haftaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Anakinra, günde bir defa deri altına enjeksiyon ile uygulanmaktadır.

Anakinra ilacı buzdolabında saklanması gereken bir ilaçtır. Bununla birlikte kullanım öncesinde Anakinra ilacının oda sıcaklığında olması gerekir. İlacı, doktor önerisinde ve kontrolünde kullanmanız gerekmektedir. Bu noktada doktorlar ya da hemşireler, Anakinra ilacı kullanımı konusunda sizlere gereken talimatları vereceklerdir. Bununla birlikte Anakinra tedavisi öncesinde doktorunuz ilacın yan etkilerini size anlatacağı gibi ilacı kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden de söz edecektir.

Anakinra Yan Etkisi Var Mı?

Anakinra, oldukça güvenilir bir ilaçtır. Bu ilacın diğer yöntemlerden sonra kullanılması, genellikle ilacın nispeten daha pahalı olduğundandır. Anakinra ilacı yan etkileri ise fazla olmamakla birlikte tehlike arz eden bir yan etkisinin olmadığını da söylememiz gerekir.

Anakinra ilacı yan etkileri arasında en sık görüleni, enjeksiyon uygulandıktan sonra enjeksiyon bölgesinde meydana gelebilecek kızarıklar, kaşıntı, ağrı ve döküntü gibi şikayetlerdir. Ancak bu şikâyetlerin 1-2 hafta içerisinde son bulduğunu görebilirsiniz. Çok nadiren de olsa enfeksiyon, baş ağrısı gibi şikayetler de görülmesi muhtemeldir. Bu yüzden bu ilacı kullanırken doktorunuzun belirleyeceği bir şekilde kullanmanız ve kullanmadan önce de kan incelemenizi yaptırmanız gerekir. Anakinra ilacı tedavi olurken grip aşısı gibi canlı aşıların yapılmaması gerekmektedir.

TNF blokerleri, abatasept ve tociluzumab gibi biyolojik ilaçlar ile birlikte kullanılması uygun görülmeyen Anakinra ilacının metorteksat ilacı ile birlikte kullanılması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Göbek İltihabı Neden Olur Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi