Faydaları
Ameliyatsız Varis Tedavisi Mümkün mü ?

Ameliyatsız Varis Tedavisi Mümkün mü ?

Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamarların genişlemesine varis denir. Bacaklarımızda ki toplardamarlar kirli kanın kalp ve akciğerlere taşıyan damarlardır ve bu damarların genişlemesi sonucu varis oluşur. Ayakta uzun süre durma özellikle bayanlarda aşırı kilo ve genetik yatkınlık varis oluşumunun en önemli sebepleridir. İnsanlar arasında %20-40 arasında görülmektedir. Ameliyatsız Varis Tedavisi Varisler çıplak gözle görülebilirler ve büyük […]

Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamarların genişlemesine varis denir. Bacaklarımızda ki toplardamarlar kirli kanın kalp ve akciğerlere taşıyan damarlardır ve bu damarların genişlemesi sonucu varis oluşur. Ayakta uzun süre durma özellikle bayanlarda aşırı kilo ve genetik yatkınlık varis oluşumunun en önemli sebepleridir. İnsanlar arasında %20-40 arasında görülmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varisler çıplak gözle görülebilirler ve büyük olanlar elle hissedilebilirler. Ancak bu damarlar asıl hasarlı olan damarlar değildir. Hastalığın asıl sebebi olan damarlar elle hissedilmeyen ve gözle görülmeyen damarlardır. Asıl hasarlı damarlar doppler ultrasonu ile saptanırlar. Üç farklı tipi vardır. Kalın, orta ve kılcal olarak ayrılırlar ve her türünün tedavisi farklıdır.

Artık her üç varis türü için de ameliyatsız varis tedavisi mümkündür. Kalın variste lazer radyofrekans ve buhar gibi yöntemlerle damar yerinde harap hale getirilir ve zaman içinde damar görüntüsü yok olur. Orta düzeyde varislere uygulanan yöntem skleroterapi yöntemidir. Görülen ve görülmediği halde sorun teşkil eden damarlara iğne yoluyla girilir ve damarlara sklerozan adlı malzeme enjekte edilir. Kılcal varislerde ise bu damarları besleyen bir damar olup olmadığı araştırılır ve saptanırsa bu damara sklerozan adlı madde enjekte edilerek tedavi yoluna gidilebilir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Hastaların en büyük şikayeti bütün gün ayakta kaldıktan sonra akşam ortaya çıkan  ağrı ve ağırlık hisleri ile bacaklardaki damarlarda görülen kalınlaşma hissidir. Aynı zamanda hastalığın tedavisinde bütün hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis büyük önem taşır. Erken teşhis ile hem tedavi  hem de iyileşme süreci hasta açısından oldukça kolaylaşır.Ameliyatsız varis tedavisi yapılmadan önce hastanın rahatsız olduğu bölge incelenir ve ona göre işleme başlanır.

Bir önceki yazımız olan Kan Şekeri Düşmesi Nedir ? başlıklı makalemizde kan şekeri ani düşmesi, kan şekeri düşmesi değerleri ve kan şekeri düşmesi nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM