Faydaları
Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Balık yemek Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için yardımcı olur. Uzun süre bilim adamlarının söylediği gibi somon,  uskumru, alabalık ve sardalye gibi balıkların bol içerdiği omega-3 yağ asitleri, beynin dejeneratif hastalıklarına karşı koruyucu bir rol oynarlar. New York’ta Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları tarafından yapılan ve Neurology dergisinde yayınlanan önemli bir araştırma senil demans hastası olmayan 60 […]

Balık yemek Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için yardımcı olur. Uzun süre bilim adamlarının söylediği gibi somon,  uskumru, alabalık ve sardalye gibi balıkların bol içerdiği omega-3 yağ asitleri, beynin dejeneratif hastalıklarına karşı koruyucu bir rol oynarlar.

New York’ta Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları tarafından yapılan ve Neurology dergisinde yayınlanan önemli bir araştırma senil demans hastası olmayan 60 yaş üzeri 1.200 kişiden beta amiloid kan düzeylerini incelemişler. Bu protein sinir hücreleri yok eden ve hızlı büyüyen bir dejeneratif beyin hastalığı olan Alzheimer hastalığı riskini artıran protein olarak kabul ediliyor.

Günde en azından bir gram omega 3 tüketen (örneğin, 50 gram somonun içerdiği miktar) kişilerde beta amiloid bu yağ asitlerini daha az tüketenlerle kıyaslamada daha düşük – %20 – 30-dur. Deniz ürünlerinden sadece yaşlılar yararlanmamalıdır, çünkü somon gibi balıklar her yaş için hafıza güçlendirmek yeteneğine sahiptir.

” Özellikle mavi balıklarda bulunan omega-3, birbirleriyle daha kolay etkileşim kurmanı sağlayarak sinir hücrelerinin membranlarına akışkanlık veren uzun ve esnek moleküllerden oluşmuştur. ”  İtalya Beslenme Vakfı farmakologu Andrea Poli böyle belirtiyor. “Faydasını görmek için ne kadar balık yemek gerekiyor? İdeal olan haftalık olarak en az her biri 125 gram olan iki porsiyon balık yemektir.”

Bir önceki yazımız olan Miyelodisplastik Sendrom Nedir? Miyelodisplastik Sendrom Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde Miyelodisplastik Sendrom nasıl tedavi edilir, Miyelodisplastik Sendrom nedir ve Miyelodisplastik Sendrom ölümcül mü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM