Faydaları
Akut Tübüler Nekroz

Akut Tübüler Nekroz

Akut tübüler nekroz, ATN olarak da bilinen hastalık, bireyin idrar çıkışındaki büyük çaplı azalma sonucunda meydana gelen renal tipte bir böbrek yetmezliği hastalığıdır. Akut tübüler nekroz hastalığın görülmesinde bireyde yaşanan birçok etmen neden olmaktadır. Akut tübüler nekroz hastalığının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz; Ezikler, Yanıklar, Bireyin yaşadığı travmalar,  Dehidratasyon (Kişinin vücudundaki su hacmi görülen önemli azalış.), Bireyde […]

Akut tübüler nekroz, ATN olarak da bilinen hastalık, bireyin idrar çıkışındaki büyük çaplı azalma sonucunda meydana gelen renal tipte bir böbrek yetmezliği hastalığıdır.

Akut tübüler nekroz hastalığın görülmesinde bireyde yaşanan birçok etmen neden olmaktadır.

Akut tübüler nekroz hastalığının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ezikler,
  • Yanıklar,
  • Bireyin yaşadığı travmalar,
  •  Dehidratasyon (Kişinin vücudundaki su hacmi görülen önemli azalış.),
  • Bireyde görülen çeşitli sayıda enfeksiyon,
  • Kanamalar ve kanamalara karşı uygulanan tedavi sürecinde yapılan hatalı yaklaşımlar,
  • Karbonmonoksit, arsenik, fosfor, insektisitler, barbitüratlar, salisilatlar ile çeşitli antibiyotikler bu hastalığın önemli sebepleri arasındadır. Ayrıca birçok ilaç da bu hastalığın meydana gelmesinde büyük bir etkiye sahiptir.

Akut tübüler nekroz tıbben 3 fazda incelenmektedir. Bu fazların iyi bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. İyi bir iyileşme süreci için bu oldukça önemli bir konudur.

Akut Tübüler Nekrozun Fazları

Başlangıç Fazı: ATN’nin büyük bir potansiyel ile başa çıkılacağı safhasıdır. Bu faz saatlerden başlayarak günlere kadar devam ede gelen bir safhadır.

İdame Fazı: Parankim hasarının yerleştiği ve belli değerlerde sabitleşme olduğu dönemi içermektedir. Çoğunlukla bir veya iki hafta sürmektedir. Bu safhada bireyin vücudundaki idrar çıkışının çok düşük seviyelerde seyrettiği gözlemlenir.Ayrıca üremik komplikasyonlar da bu safhada meydana gelmektedir.

İyileşme Fazı: Renal fonksiyonlarda iyiye doğru bir seyrin oluştuğu ve renal dokuda meydana gelen onarımların meydana geldiği fazdır. Bugüne kadar yapılan incelemelerin ortaya koyduğu rapor doğrultusunda 4 haftalık bir süreci kapsar.Bu iyileşmenin en önemli belirtilerinden biri idrar atımında meydana gelen artıştır.Sıvı-elektrolit dengesinde oluşan bozukluklar da bu safhada görülür.Serum kreatin seviyesinde meydana gelen düşüş idrar miktarındaki artış sonucunda oluşmaktadır.

Hastanın iyi bir kontrol süreci ile hangi bulgu ve ilerlemelerin gözüktüğü raporlanmalıdır. Bu raporlama hastalığın seyri açısında önemli bilgiler sunar.İyi bir süreç kontrolü hastalığın iyileşmesinde ki en önemli yardımcıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Akut Böbrek Yetmezliği başlıklı makalemizde akut böbrek yetmezliği tanısı, böbrek yetmezliği ve böbrek yetmezliği başlangıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/