Faydaları
Akciğer Zarının Kalınlaşması

Akciğer Zarının Kalınlaşması

Aslına bakıldığında akciğer zarı kalınlaşması dolaylı olarak bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkan bir durum şeklinde tanımlanabilir. Bu durum yanı sıra tüberküloza bağlı bazı rahatsızlıklarda görüldüğü bilinen akciğer zarı kalınlaşması halk arasında devamlı olarak anılmasının ardından farklı isimler almıştır. Son dönemlerde akciğer zarı kalınlaşması şikayeti asbeste paralel olarak ortaya çıkar oldu. Bu da ince asbest zerreciklerinin […]

Aslına bakıldığında akciğer zarı kalınlaşması dolaylı olarak bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkan bir durum şeklinde tanımlanabilir. Bu durum yanı sıra tüberküloza bağlı bazı rahatsızlıklarda görüldüğü bilinen akciğer zarı kalınlaşması halk arasında devamlı olarak anılmasının ardından farklı isimler almıştır.

Son dönemlerde akciğer zarı kalınlaşması şikayeti asbeste paralel olarak ortaya çıkar oldu. Bu da ince asbest zerreciklerinin ciğerlerde verdiği etki ile ortaya çıkan bazı durumları karakterize etmesi ile kendini gösterir oldu.

Asbest, ülkemizde sıklıkla kullanılan ve beyaz toprak olarak da adlandırılan bir toprak türüdür. Devamlı olarak solunması sonrasında ince zerrecikler halinde ciğere nüfus etmeye başlar. Bu durumda kısa bir süre sonra zar kalınlaşması ve diğer sorunları beraberinde getirebilir.

Sizler de bu sorundan şikayet ediyorsanız kesinlikle zaman kaybetmeksizin bir doktora başvurabilirsiniz. Yapılan tetkiklerin ardından nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini doktorunuz size belirtecektir.

Teşhis konusunda ise ciğer filminin ve MR‘ın büyük bir kolaylığı bulunmaktadır. Bu ve buna benzer ciğer sorunları öncelikle nefes almaya bağlı sıkıntılar ile baş göstermektedir. Kesinlikle sağlığınızı tehdit eden alanlardan uzak durmanız etkilerinin azalması açısından önemli olmaktadır. Bunun dışında Anadolu da duvarların asbest ile kaplanması gibi etkilerde sizi doğrudan doğruya bu sıkıntıların ortadan kalkması için artı olarak kendini göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Paget Hastalığı Nedir ? Tedavisi Var Mı ? başlıklı makalemizde kemiğin paget hastalığı, memede paget hastalığı ve memenin paget hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

    • kardeşimde akciğerinde mr fibrotik diye yazıyor tehlikeli mi bronkoskopi yapılacak yardım ederseniz bu konu hakkında çok üzülüyorum eskiden geçirmiş bir zatürre var teşekkür ederim

    • kardeşimde akciğerinde mr da fibrotik diye yazıyor tehlikeli mi bronkoskopi yapılacak yardım ederseniz bu konu hakkında çok üzülüyorum eskiden geçirmiş bir zatürre var teşekkür ederim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi