Faydaları
Ailevi Akdeniz Ateşi Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Ailevi Akdeniz Ateşi Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Toplumda görülebilen sağlık sorunlarından biri de, ailevi akdeniz ateşi rahatsızlığıdır. Taşıdığı riskler nedeniyle ciddi sonuçlara neden olabilen ailevi akdeniz ateşi rahatsızlığı bu bakımdan belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerekmektedir. Tekrar eden ateş, karın ağrısı, göğüs ve eklem ağrıları ataklar şeklinde etki göstermesi ile birlikte meydana gelen ailevi akdeniz ateşi rahatsızlığının belirgin özelliklerinden biri de, […]

Toplumda görülebilen sağlık sorunlarından biri de, ailevi akdeniz ateşi rahatsızlığıdır. Taşıdığı riskler nedeniyle ciddi sonuçlara neden olabilen ailevi akdeniz ateşi rahatsızlığı bu bakımdan belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Tekrar eden ateş, karın ağrısı, göğüs ve eklem ağrıları ataklar şeklinde etki göstermesi ile birlikte meydana gelen ailevi akdeniz ateşi rahatsızlığının belirgin özelliklerinden biri de, ataklarının ortalama olarak 24 saat ila 48 saat aralığında etkisini sürdürebilmesidir. Ayrıca, oldukça rahatsızlık verici bir sağlık sorunu olan ailevi akdeniz ateşi hastalığ etkisini gösterdikten sonrasında iş ve sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkilemektedir.

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığında Yer Alan 3 Ana Özellik

1- Ailesel Geçiş Faktörü

Toplamda 3 ana özelliğe de sahip olan ailevi akdeniz ateşi hastalığı özelliklerinden biri olan ailesel geçiş faktöründe hastalığın bireylerin birinci derecedeki yakınlarında yani anne veya babasında da yer alması durumudur. Bu durumda ailevi akdeniz ateşi hastalığı anne ve babadan doğrudan bireye de geçiş göstermesi söz konusu olabilmektedir.

2- Daha Çok Akdeniz Bölgesi Ve Çevresinde Görülmesi

Ailevi akdeniz ateşi hastalığının 3 ana özelliğinden biri de, hastalığın daha çok Akdeniz bölgesinde ve çevresinde görülebilmesi ve bu nedenle de bu isim üzere anılmasıdır. Ayrıca, Karadeniz bölgesinde de, ailevi akdeniz ateşi hastalığı görülebildiği de uzmanlarca belirtilmektedir.

3- Oluşan Ateşin Ataklar Halinde Gerçekleşmesi

Ailevi akdeniz ateşi hastalığının 3 ana özelliğinden biri de, hastalığa bağlı olarak meydana gelen ateşin genellikle ataklar şeklinde etkisini göstermesi ve yukarıda da belirttiğimiz üzere daha çok 24 saat ila 48 saat aralığında ataklar şeklinde devam etmesidir.

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Yalnızca tek bir tedavi seçeneği üzerinden tedavi edilen ailevi akdeniz ateşi hastalığı tedavisinde ”Kolşisin” ismini alan bir ilaç sayesinde ailevi akdeniz ateşi hastalığı tedavi edilmektedir. Hastalığa bağlı oluşan ateş, karın bölgesi ağrısı, atakların şiddet ve sıklık durumunun azaltılması açısından uygulanan ilaç sayesinde ailevi akdeniz ateşi hastalığı kısa süreçler içerisinde etkisini kaybetmektedir. Hastane yatışı da söz konusu olabilen ailevi akdeniz ateşi hastalığı tedavisi sonrasında hasta yeniden sağlığına kavuşarak birkaç gün içerisinde hastaneden taburcu edilmektedir.

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı Neden Olabildiği Diğer Hastalıklar Nelerdir?

Tedavi edilemediği takdirde ayrıca bazı hastalıkların oluşmasına da neden oabilen ailevi akdeniz ateşi hastalığı bu bakımdan da ciddi sonuçlara zemin hazırlayabilmektedir. Ciddi boyutlara ulaşması durumunda amiloidoz adındaki bir hastalığa neden olabildiği gibi, hasta vücudunun farklı bölgelerinde ”amiloid” adını alan bir maddenin çoğalmasına neden olarak bu olumsuz durumun sonucunda ise, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, ishal, bilinç kaybı ve hatta felç hastalığına dahi yol açabilmektedir. Bu bakımdan, ailevi akdeniz ateşi hastalığı önemsenmeli ve henüz ilk belirtisi fark edilmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Hipertiroidi Nedir Belirtileri Tedavisi Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi