Faydaları
Aile Planlaması Yöntemleri Nelerdir ?

Aile Planlaması Yöntemleri Nelerdir ?

Aile planlaması denilen yöntemler aslında pratikte doğum kontrol yöntemleridir. İsminden de anlaşılacağı gibi bir ailenin planmasında, kaç çocuğun olacağı konusunda kendi verdiği karara uygun bir yaşam sürdürmesi için kullanılacak yöntemleri kapsamaktadır. Kişinin gebe kalmanın veya kalmamanın kendisinin yaptığı programa uygun olarak ayarlamaya çalışmasıdır. Daha da pratik olarak söylersek; gebe kalmaktan korunmayı kastedebiliriz. Gebelikten korunma yöntemleri […]

Aile planlaması denilen yöntemler aslında pratikte doğum kontrol yöntemleridir. İsminden de anlaşılacağı gibi bir ailenin planmasında, kaç çocuğun olacağı konusunda kendi verdiği karara uygun bir yaşam sürdürmesi için kullanılacak yöntemleri kapsamaktadır. Kişinin gebe kalmanın veya kalmamanın kendisinin yaptığı programa uygun olarak ayarlamaya çalışmasıdır. Daha da pratik olarak söylersek; gebe kalmaktan korunmayı kastedebiliriz.

Gebelikten korunma yöntemleri

Gebelikten korunmanın tabii ki çeşitli yolları vardır. Günümüzde en çok kullanılan yöntem kullanılan doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları kadınların yumurtlamasını engelleyerek onların hamile kalmasını önler ve kalıcı herhangi bir etkileri yoktur. Uzun süre güvenle kullanılabilirler. Bıraktıktan çok kısa bir süre sonra hiç kullanılmadığı zamanki hamile kalma potansiyeline o kadınlar geri dönerler. Dolayısıyla bu geri dönüşümlü bir yöntemdir.

Spiral güvenilir mi ?

Bunun dışında yine çok sık kullanılan halk arasında spiral denilen yöntemdir. Aslında spiral tıp dilinde rahim içi araç olarak kullanılmaktadır. Rahim içi araçlar küçük, üzeri bakır tel sarılı, plastik aygıtlardır ve rahim içerisine yerleştirilerek hamilelik önlenir. Çıkarıldığı anda hamile kalma potansiyeli hemen geri kazanılır. Bunun doğum kontrol haplarına göre avantajı vücuda verilen hiçbir madde olmaması, unutma derdi olmaması ve çıkarıldığı anda hemen hamileliğin anında geri dönebilmesidir.

Bunun dışında çeşitli bariyer yöntemler dediğimiz; erkeklerin prezervatif kullanması, kadınların vajina içerisine konulan bir takım klıfları kullanarak spermin rahim içine geçmesini önleyici veya sperm öldürücü solüsyonların vajina içerisine sıkılması gibi bariyer yöntemler vardır. Birde bunların dışında kalıcı yöntemler dediğimiz kadınlarda tüplerin bağlanması veya erkeklerde yine kanalların bağlanması gibi yöntemler vardır. Ancak bunlar geri dönüşümsüz olduğu için ancak bundan sonra kesinlikle çocuk istemeyen çiftlere uygulanabilecek yöntemlerdir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
aile planlaması

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/