Faydaları
Ağız, Dudak ve Dil Yaraları Nasıl Oluşur ? Tedavi Yöntemleri ?

Ağız, Dudak ve Dil Yaraları Nasıl Oluşur ? Tedavi Yöntemleri ?

Ağız Yaraları, Aft Neden Çıkar? Aftlar, küçüktür ve genellikle dudakların ve yanakların iç kısmında oluşur. Bulaşıcı değildir, genelde kadınların adet dönemlerinde ve ergenlik çağlarında çıkar. Küçük kırmızı noktalar halinde görülen aftların farkına genelde yemek yerken varılır. Genelde 1 hafta içinde kaybolan aftların acısını, ağzı tuzlu suyla çalkalamak azaltabilir. Sıcak yiyecek ve içecek, baharatlı ve asitli […]

Ağız Yaraları, Aft Neden Çıkar?

Aftlar, küçüktür ve genellikle dudakların ve yanakların iç kısmında oluşur. Bulaşıcı değildir, genelde kadınların adet dönemlerinde ve ergenlik çağlarında çıkar.

Küçük kırmızı noktalar halinde görülen aftların farkına genelde yemek yerken varılır. Genelde 1 hafta içinde kaybolan aftların acısını, ağzı tuzlu suyla çalkalamak azaltabilir. Sıcak yiyecek ve içecek, baharatlı ve asitli tüketmemek aftların geçmesini hızlandırır.

Dudak Yaraları, Uçuk Nasıl Oluşur ?

Uçuklar, tip 1 ve 2 HSV virüsünden oluşur. HSV tip 1 en çok bilinen uçuk sebebidir. Tip 2 üreme organlarından bulaşan herpes enfeksiyonudur.

Yetişkinlerin en az yarısında HSV virüsü enfektesi görülmüştür. Hangi tip virüs olursa olsun, bir kere enfekte olunduğu zaman o enfeksiyon kalıcıdır. Sinirlerin içinde uyur ve belirtisi yoktur. Dönemsel olarak uyanır ve uçuğa sebep olur.

dudak içi yaralar

Ruhsal gerginlik, endişe, güneş ışığına maruz kalmak, adet dönemi öncesi, menopoz döneminde, hamilelik dönemi gibi hormonal değişimler, fiziksel bitkinlik ve diğer enfeksiyonlar uçuğa yol açar.

Genelde hep aynı yerde, ağzın kenarında ortaya çıkan uçuklar, bir karıncalanma ile başlar, şişip ağrıyan, kızarık bir yumruya dönüşür. Bu dönemimde yara içindeki virüs bulaşıcıdır. Kızarık şişliğin oluşmasından 1-2 gün sonra kabaran bölge patlar ve kabuk bağlar. Sarı kabuklar soyulurken açık renkte akıntı olur. 2 hafta içinde yara tamamen iyileşir.

Ağız Ülseri Oluşumu

Ağız ülserleri, ağzı kaplayan mukoza zarının zedelenmesi sonucu oluşan travmatik ülserlerdir. Sert ve dikkatsiz diş fırçalama, yanak ısırma, diş pütürleri bu zedelenmeye sebep olabilir. Sebebi öğrenilen ağız ülseri 1 hafta içinde iyileşebilir.

Ağız liken planus Hastalığı

Ağız liken planusu, çok sık görülen bu vakanın sebebi bilinememektedir. Üç şekli vardır ve en çok karşılaşılan şekli yanakların iç kısımlarında veya dilin kenarındaki kalın beyaz çizgilerdir. İkinci şekli, diş etlerinde aşınmalara ve ağrılara sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Selam. Bendede var bu şişkinlikden. Alt dudagımın içerisinde. Nerdeyse 15-20 gün oldu, hayla geçmedi. Ne yapmam gerekir? ??

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi