Faydaları
Adetim Gecikti Hamilemiyim ?

Adetim Gecikti Hamilemiyim ?

Özellikle ertesi gün hapı tanıtımlarının bulunduğu sayfalarımızda sıklıkla bu okuyucu yorumları ile karşılaşıyoruz.” Adetim gecikti hamile miyim? Bir hafta önce adet olmam gerekiyordu acaba geç mi kaldım?” Okuyucularımız genellikle talihsiz bir kaza geçirdiğini ve bu sebeple ertesi gün hapı kullandığını belirtiyorlar. Bu durumda dikkat ettikleri ilk husus ise ertesi gün hapı kullanıyor olmaları yada kullanmak […]

Özellikle ertesi gün hapı tanıtımlarının bulunduğu sayfalarımızda sıklıkla bu okuyucu yorumları ile karşılaşıyoruz.” Adetim gecikti hamile miyim? Bir hafta önce adet olmam gerekiyordu acaba geç mi kaldım?” Okuyucularımız genellikle talihsiz bir kaza geçirdiğini ve bu sebeple ertesi gün hapı kullandığını belirtiyorlar. Bu durumda dikkat ettikleri ilk husus ise ertesi gün hapı kullanıyor olmaları yada kullanmak istemeleri bu soruların artarak devam etmesi sonrasında ise bilgi vermek amacıyla bu yazıyı hazırladık.

Öncelikle adetiniz neden gecikti, girdiğiniz ilişkiden kaynaklı bir gecikme mi yaşanıyor yoksa adetin gecikmesinde farklı bir etmen mi var? Her ne kadar bu durum genellikle olayın verdiği can sıkıntısıyla birlikte cinsel birleşme ile bağdaşlaşsa bile okuyucularımızın büyük bir kısmında adet periyodunda da düzensizlik olduğunu fark ettik. Yani diyeceğimiz şudur ki, öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken konu düzensiz bir adet periyodu yaşayıp yaşamadığınız üzerinde bir daha düşünmeniz gerektiğidir.

Ertesi gün hapı ve adet gecikmesi

Yeryüzünde yatan bütün hastalıkların sadece insanlar açısından değil, aynı zamanda bütün canlılarda da var olan hastalıkların oldukça önemli bir tetikleyicisi bulunmaktadır ki o da strestir! Geçtiğimiz haftalarda görüştüğümüz bir arkadaşımız ilişkide prezervatif yırtılması yaşadığı için mecburen norlevo ertesi gün hapını kullandığını ve bu sürede yaklaşık olarak 50 saat geçtiğini belirtti. Tıp fakültesi beşinci sınıfta okuyan arkadaşımız bu konuda oldukça sıkıntılı olduğunu ve yardım almak istediğini belirtti. Adetinin aslında hiç gecikmediğini hep düzenli zaman aralıklarda olduğunu belirtmesine karşın bu seferki gecikmeyi doğrudan gebeliğe bağlamış gibiydi. Bu süre zarfında o kadar stres yaşadı ki en sonunda kanda gebelik testi başta olmak üzere diğer testleri uygulamasını istedik.

Sonuç Mu?

Gebe değildi. Daha sonrasında ki sohbetlerimizde bize iki sefer idrar testi yaptığını kan testinin sonucu gelinceye kadar da bu duruma inanmadığını belirtmesine karşın adetinin gecikmesini sadece strese bağlamakta onun mantığına yatmıyordu.

Evet, adet bazen farklı nedenlerle gecikme yaşatabilir. Kendi döngüsünün içerisinde bile gecikmeler bulunan kişiler olduğunu sıklıkla görüyoruz. Yani normal adet döngüsü gecikmeli olan insanların varlığı da azımsanmayacak kadar fazla olmasına karşın. Neden ilaç kullandığınız dönem içerisinde adetinizin geciktiğini söylüyorsunuz. Konuşma fırsatı bulduğumuz ve ertesi gün hapı kullanan kişilerin büyük bir çoğunluğu adet gecikmesine rağmen hamile kalmadıklarını belirtiyorlar. Fakat bu noktada ortaya çıkan önemli bir husus bulunmaktadır  ki o da gebeliğin bir an önce ortadan kaldırılması ve toplumsal baskının her saat başında kişilerin omzuna bindirdikleri o yüktür.

Bu bir anlamda size adetiniz geciktiyse ve yasmin ertesi gün hapı veya markası hiç fark etmez diğer haplardan uygun zamanlarda kullandıysanız gebe olma riskiniz sıfırdır anlamına gelmez. Doktora gitmekten çekinmemek ve bu konuyu kendi içinizde stres oluşturmadan halletmeye çalışmakta oldukça önemli bir tedavi yöntemidir.

Ne yazık ki okuyucularımızdan öğrendiğimiz kadarıyla herkes bu kadar kolay hareketi bulamayacak durumda olduğu için ne yazık ki internet üzerinde bir çözüm arıyorlar. Fakat bu da her saniye daha fazla stres yaşamalarına neden oluyor. Cinsel ilişkiden önce alınan önlemler hem sağlık açısından hem de istenmeyen sorunların ortaya çıkmaması için daha etkili sonuçlar verdiği unutulmamalıdır. Kazalar mı? Onlar yaşanabilir hayatımızın her anında hem de, fakat kazalar ortaya çıktıktan sonra seri kararlar alıp nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dikkat etmek gerekmektedir. İmkanınız varsa doktorunuzla konuşabilir ve yardım alabilirsiniz. Şunu unutmayın ki bu durumlarda alınan en kötü karar bile kararsızlıktan daha iyidir. Siz yine de önleminizi almadan bu yola çıkmayın bu sayede ciddi sorunların ortaya çıkmasını da önlemiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM