Faydaları
Adet Gecikmesi Nedenleri ve Çözümleri

Adet Gecikmesi Nedenleri ve Çözümleri

Adet periyodu kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 25 ila 35 gün arasında değişir. Bu sürenin aşımı söz konusu olduğunda bunu adet gecikmesi olarak tanımlamak mümkündür. Bilindiği üzere gebelik dönemi ve menopoz döneminde yumurta bulunmadığı için adet kanaması da olmayacaktır. Peki ama adet dönemi neden gecikir? Bu sorunun ilk mantıklı cevabı gebeliktir. Eğer olması gerekenden daha […]

Adet periyodu kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 25 ila 35 gün arasında değişir. Bu sürenin aşımı söz konusu olduğunda bunu adet gecikmesi olarak tanımlamak mümkündür. Bilindiği üzere gebelik dönemi ve menopoz döneminde yumurta bulunmadığı için adet kanaması da olmayacaktır. Peki ama adet dönemi neden gecikir? Bu sorunun ilk mantıklı cevabı gebeliktir. Eğer olması gerekenden daha uzun süredir adet görmediyseniz gebelik testi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Şayet gebelik testinde bir sonuç alamazsanız diğer faktörlerinde hızlı bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Sonuç ne olursa olsun, adet gecikmesi durumunda doğrudan bir doktora başvurmanız gerektiği de unutulmamalıdır.

Adet gecikmesi yumurta çatlamaması

Bazen kadınlarda yumurtaların çatlamaması durumu adetin gecikmesine neden olabilir. Kadınlarda bu durum sıklıkla birkaç günlük gecikmelere neden olduğu için çok fazla üzerinde durulmayan bir konudur. Aşırı stres ve biranda durağanlaşan yaşam standartlarının da adeti geciktiren faktörler arasında yer aldığı görülmüştür.

Adet Gecikmesi ve Hormonlar

Gebeliğin dışında adet gecikmesi denildiğinde akıllara öncelikle hormonal sebepler gelebilir. Tiroid bezinde meydana gelen bazı sorunların ve rahatsızlıkların adet gecikmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu fonksiyon bozukluklarının tedavi edilmesi için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda beyin tarafından salgılanan ve yumurtalıkları uyaran bazı hormonlarda normal bir adet görülmesini sağlayan en önemli yardımcılar arasında yer alır. Bu salgılamada meydana gelen düzensizlikler de adetin önündeki en büyük engeldir.

adet gecikmesi

Rahimde ve üreme organlarında yapılan operasyonların adet gecikmesine neden olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda pek çok doğum kontrol ilacının da adet gecikmesine neden olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra, son dönemlerde yapılan araştırmalar aşırı spor faaliyetlerinin adet gecikmesine neden olduğunu gözler önüne sermiştir.

Ne Zaman Adet Gecikir

Profesyonel yüzücüler üzerinde yapılan bir deneyde, yoğun antrenman temposunun yaşandığı dönemlerde adet gecikmesinin büyük oranda görüldüğünü gözler önüne sermiştir. Bu da iki boyutlu düşünülmesi gereken bir konu olarak ön plana çıkar. Eğer vücut adet periyodunun normal seyri ile sağlayamayacağı bir aktivite içerisine girecekse yoğun stresinde etkisiyle adet döneminin gecikmesi söz konusu olabilir. Bunu yazın tatile gitmeden önce görülen adet gecikmesi ile açıklamakta mümkün olmaktadır. Gecikmenin sebebi ne olursa olsun zamanında doktor ile diyalog kurulmalı ve altında yatan neden detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Üzerinde hassasiyetle durulması gereken konular arasında yer almasına rağmen çoğunlukla önemsenmediği de bilinmektedir. Böylesine sorunlarla karşılaşmamak adına zamanında ve doğru bir şekilde değerlendirme yapmalı ve bu duruma uygun olarak adet gecikmesi konusunda doktorunuza danışmalısınız. Son olarak adet gecikmesine sıklıkla vücut kitle endeksinde meydana gelen değişmelerinde sebep olabileceğinin altını çizelim.

Ayrıca son dönemlerde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, ilk adet görmeye başlanan dönemden itibaren yaş ilerledikçe adet periyodun da çok ciddi gecikmeler yada sarkmalar ortaya çıkabilir. Bu durumda adetin daha ilerleyen zamanlar içerisinde hızlı bir şekilde gecikmesine neden olabilecektir.

Her adet gecikmesi hamilelik belirtisi midir ?

Şu ana kadar adet neden gecikir ve nasıl gecikir sorularının üzerinde durduk. Fakat unutulmaması gereken çok önemli bir nokta vardır ki o da hamileliktir. Hamilelik başladıysa adetin gecikmesi için başka bir bahane aramak size zaman kaybettirecek ve stres yapmanıza neden olacaktır. Bu sebepten eğer riskler söz konusu olduysa zamanında adetinizin neden geciktiği ile doğru adımları atmalı ve buna uygun olarak bir yol izlemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi