Faydaları
Ada Çayının Faydaları Nelerdir

Ada Çayının Faydaları Nelerdir

  Ada çayının Faydaları  2001 yılında Uluslararası Bitki Derneği tarafından yılın bitkisi ünvanına layık görünen Adaçayının faydaları saymakla bitmiyor. Dünya çapında yaygın bir tüketime sahip olan bitki çay olarak tüketiliyor. Ada çayı bitkisinin yaprakları kurutuluyor ve demlenerek çay yapıldıktan sonra içiliyor. Yalnızca çay olarak değil, yemeklere kattığı tattan ötürü yemek yaparken de kullanılıyor.   70-80 […]

 

Ada çayının Faydaları  2001 yılında Uluslararası Bitki Derneği tarafından yılın bitkisi ünvanına layık görünen Adaçayının faydaları saymakla bitmiyor. Dünya çapında yaygın bir tüketime sahip olan bitki çay olarak tüketiliyor. Ada çayı bitkisinin yaprakları kurutuluyor ve demlenerek çay yapıldıktan sonra içiliyor. Yalnızca çay olarak değil, yemeklere kattığı tattan ötürü yemek yaparken de kullanılıyor.

 

70-80 santimlik ağaçlarda yetişen ada çayı bitkisi genel olarak ılıman iklimleri sevmektedir. Genelde İzmir tarafında yetişir. Soğuk iklimlerde ise etrafı diğer ağaçlarla çevrili ise yetişebilmektedir. Ada çayının faydaları sahip olduğu vitaminlere bağlıdır. A, C, B6 ve K vitaminlerine sahiptir. A vitamini çok boldur. Bunların yanında yüksek oranda potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içermekte olan bir bitkidir.

 

Ada Çayının Faydaları Nelerdir ?

Ada çayı her şeyden önce ciltler için çok faydalıdır. Esnek ve pürüzsüz bir cilt elde etmek isteyenler tarafından kullanılabilmektedir. İçeriğinde bulunan fenolik asitler, antioksidanlar ve uçucu yağlar bu bitkiyi sağlık açısından çok önemli bir hale getirmektedir. İçeriğinde bulunan betakarotenler anti kanser özelliği gösterirler. Cilde olan faydalarından ötürü kozmetik sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Cilt dışında saç sağlığı için de kullanılmaktadır bu bitki.

 

Ada çayı Ruh Sağlığına iyi gelir. Ada çayının faydaları içerisinde depresyona iyi gelmesi de bulunmaktadır. Stres ve depresyon sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. İçeriğindeki diosmetin, apigenin ve luteolin gibi antioksidanlar depresyonla mücadele eder. Günde yalnızca bir bardak içilen adaçayının depresyona iyi geldiğine, insanları daha mutlu ettiğine şahit olunmuştur.

 

Ada çayı Alzheimer’a iyi gelir. Ada çayı düzenli şekilde kullanıldığında hafızayı güçlendirmektedir. Çeşitli hafıza kaybı durumlarına da iyi gelir. Demans gibi yaş ilerledikçe ortaya çıkan unutkanlık durumlarını iyi edebilir.

 

Ada çayının Diyabete Etkisi: Ada çayı üzerinde yapılan araştırmalar kan şekeri düzeyinin dengelediğine şahit olmuştur. Ancak elbette ada çayı içilirken şeker atılmaması gerekmektedir.

 

Kalp Sağlığını Korumada Etkilidir. İki tatlı kaşığı ada çayı ortalama 20 mg kalsiyum ve potasyum içerir. Günlük tüketilen ada çayı kalp sağlığını düzenlemektedir. İçeriğindeki antioksidanlar damarları temizleyerek çeperlerdeki bozulmaları engeller. Dolaylı da olsa kalp krizi riskini düşürmede etkilidir.

 

Bir önceki yazımız olan Hurma Diyeti İle Kilo Verme Zayıflama başlıklı makalemizde ender saraç hurma diyeti, hurma diyeti ile kilo verenler ve hurma diyeti kaç gün yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/