Faydaları
Acaba Kanser mi Oldum ?

Acaba Kanser mi Oldum ?

Asrın vebası olarak kabul edilen kanserin en basit tanımı hücrelerin kontrol dışına çıkması ve anormal bir şekilde çoğalmasıdır. Bilindiği gibi canlının en küçük yapı hücrelerdir. Hücreler çoğalarak organları oluşturur. Bu hücrelerde DNA’ların hasar görmesi ve vücudun bu hasarı kontrol edememesi kanserin ilk adımını oluşturur. Vücudumuzda bulunan hücreler hasar gördükleri zaman kendisini yenileme yeteneğine sahip olacak […]

Asrın vebası olarak kabul edilen kanserin en basit tanımı hücrelerin kontrol dışına çıkması ve anormal bir şekilde çoğalmasıdır. Bilindiği gibi canlının en küçük yapı hücrelerdir. Hücreler çoğalarak organları oluşturur. Bu hücrelerde DNA’ların hasar görmesi ve vücudun bu hasarı kontrol edememesi kanserin ilk adımını oluşturur. Vücudumuzda bulunan hücreler hasar gördükleri zaman kendisini yenileme yeteneğine sahip olacak şekilde geliştirilmiştir. Buna karşın belirli bir ömre ve bölünebilme yeteneğine sahip olarak ön plana çıkarlar.

İşte tam bu noktada bölünebilme özelliğini kaybetmiş ve kontrol dışı şekilde çoğalan hücreler kanserin ilk adımını oluşturur. Daha sonrasında ise tümörler ortaya çıkmaktadır. Kanserin pek çok nedeni olmasına karşın vücudun farklı organlarında ön plana çıktığı için tedavi ve başarı oranı farklılık gösterir.

Bütün doktorlar tarafından kabul edildiği üzere kanserin erken tanısı tedavide başarının artmasını sağlayacaktır. Peki ama erken tanı için nelere dikkat etmek gerekir? Ne gibi özellikleri ön plana çıkarmaları ve nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Bu belirtileri bir araya topladığımız zaman öncelikle göğüs ağrısı, hazım sorunluğu ve vücudun belirli bölgelerinde geçmeyen ağrılar oluştuğu zaman bir doktora başvurmanın vakti gelmiş demektir. Aynı şekilde ele gelen şişlik ve sertlikler oluşuyorsa da belirtilerden birkaçını yakaladığınız anlamına gelebilir.

Baş ağrısı, ben ve siğillerde gören renk değişiklikleri ön plana çıktığı zaman doktora başvurmanız gerekebilir. Bunun dışında ailede kanser olan başka bireyler bulunuyorsa da kanser için tetikte olmak ve belirtilerini sıkı takip etmek ileride daha büyük sorunların yaşanmaması adına önemli olabilir.

Bir önceki yazımız olan Dış Kulak İltihabı Oluşumu ve Tedavisi başlıklı makalemizde dış kulak ağrısı, dış kulak enfeksiyonu ve dış kulak hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi