Faydaları
A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları

C20H30O kimyasal formüle sahip yağda eriyen A vitamini tüksek çözünürlüğe sahip bir vitamin çeşididir. A vitamini iki farklı şekilde meydana gelmektedir; vitamin ve pro-vitamin. A vitamini olarak da bilinen retinol hayvansal besin kaynaklarında bulunan hazır besin maddesidir. Karoten ismi ile de bilinen pro-vitamin hem bitkisel hem de hayvansal besin kaynaklarında bulunmaktadır. Sağlıklı bir bireye ortalama […]

C20H30O kimyasal formüle sahip yağda eriyen A vitamini tüksek çözünürlüğe sahip bir vitamin çeşididir. A vitamini iki farklı şekilde meydana gelmektedir; vitamin ve pro-vitamin.
A vitamini olarak da bilinen retinol hayvansal besin kaynaklarında bulunan hazır besin maddesidir. Karoten ismi ile de bilinen pro-vitamin hem bitkisel hem de hayvansal besin kaynaklarında bulunmaktadır. Sağlıklı bir bireye ortalama 10 ay yetecek kadar depolanan A vitamini büyük oranda karaciğerde depolanmaktadır. Isıdan çok fazla etkilemeyen bu vitamin çeşidi ultraviyole ışınlarına karşı duyarlılık göstermektedir.

A Vitamini Faydaları

Göz hastalıklarının engellenmesine karşı etkili olan A vitamini gece görmenin yanı sıra normal görme içinde gereklidir. Göz sağlığı için etkili bir vitamin çeşididir. Ayrıca bu vitamini büyüme içinde kilit bir rol oynamaktadır; vücuttaki yeni hücrelerin büyümesini sağlar. Enfeksiyonların oluşmasını önlemesi sonucu enfeksiyona karşı vitamin tanımı ile de bilinmektedir. Cilt gelişiminde önemli bir fonksiyona sahip olan vitamin cilt rengini düzenleyerek güneşin zararları etkisi azaltır ve cilt tahribatlarını engeller. Cilt bakımı ürünleri arasında bayanların sıkça tercih etmiş olduğu ant-i aging bakım ürünlerinin içindeki en etkin maddelerden biri retinoldür. Bu özelliğiyle de cilt için ne denli önemli bir vitamin çeşidi olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Ayrıca A vitamini kemik ve dişlerin oluşmasında etkilidir. Son dönemde yapılan araştırmalar sonucunda başta katarakt olamk üzere damar sertliği gibi hastalıklarında etkili olduğu saptanmıştır.

A vitaminin hangi besinlerde bulunduğunu söyleyecek olursak temel birçok besin maddesinde bulunmaktadır. Başta yumurta, süt gibi temel besin maddelerinin yanı sıra bu iki besin maddesine oranla daha az miktarda da olsa peynir ve tereyağıda A vitaminini içermektedir.  Karaciğer ve balık yağında da yüksek oranda A vitamini bulunmaktadır. Bunlardan başka brokoli, havuç, biber, buğday, baklagiller A vitamini içeren diğer besin maddeleri arasındadır.

a vitamini

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Vitamin miktarı “Retinol Equivalent” ile ölçülür. Günlük alınması gereken miktar yetişkin bireyler için 800 mcg, aşılmaması gereken miktar ise 3000 mcg dır. A vitamini içeren bazı besin maddelerinin içerdiği Retinol miktarları şöyledir;
-1 büyük yumurta sarısı; 97 mcg
– 1 orta boy havuç; 2025 mcg
-1 orta boy patates; 2487 mcg
– 1 servis kaşığı balıkyağı; 4080 mcg
– 1 fincan süt; 76 mcg

A vitamini eksikliği nelere yol açar

Eksikliği normal şartlarda kendini pek belli etmeyen bu vitamin çeşidinde halk arasında tavukkarası olarak adlandırılan gece körlüğüne sebep olabilir. Bu hastalık genç yaşlarda kendini pek belli etmese de ilerleyen yaşlarda tamamen körlüğe bile sebebiyet verebilir. Bunun dışında cilt kuruluğu gibi cilt problemlerine sebep olmaktadır. Ayrıca sık sık hastalanma A vitamini eksikliğinden vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olduğunun göstergesi olabilir. Bunun haricinde özellikle çocuk yaşlarda iyi beslenmesine rağmen kilo alamama ya da boyu uzamama problemi A vitamini eksikliğinin habercisi olabilir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/