Faydaları
Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Microgynon ilacı kadınlar için etkili olan doğum kontrol haplarından biridir. Kadınlarda gebe kalmayı engelleyerek, istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engeller ve böylelikle daha kontrol altında tutulan bir cinsel hayat dönemi başlar. Yine bunların dışında doktor hastasına faklı durumların tedavisinde kullanması amacı ile öneri yapabilir.

Microgynon Migreni Tetikler mi?

Özellikle sık sık migren ağrısı yaşayanlar için bu ilaç yan etki yapabilir ve migreni sıklaştırabilir. İlacı kullandıktan sonra olası bir migren ağrısında doktorunuza danışınız ve duruma göre hareket ediniz.

Microgynon Kimlere Önerilmez?

Microgynon kullanacak olan kişilerin ileri yaşlarda olmaması, özellikle sigara ve alkol tüketiminin yapılmaması, obezite ile savaşanlar, yüksek tansiyon sorunları olanlar, migren ağrısı yaşayanlar, kalp kapacık rahatsızlığı yaşayanlar, estetik operasyon geçiren kişilerde kullanılması önerilemez. Bu rahatsızlıklardan en az birini bile yaşıyorsanız mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışınız ve onun önermesi ile kullanınız.

Microgynon Nasıl kullanılır

Microgynon

Her gün aynı saate alınması gereken bir ilaçtır. Bir kutusunda 21 adet ilaç vardır.  Her gün aynı saate ve sadece bir adet olarak bol su ile içilir.  Genellikle bir paketin bitimi ile birlikte ortalama 7 gün ara verilir. Bu konuda doktorunuz sizi yönlendiriyor olacaktır.

Microgynon Fiyatı Nedir?

Sağlık bakanlığı aile planlaması tarafından isteyen her kişiye ücretsiz olarak da temin edilmektedir.Fiyatı 9,56 liradır.

Microgynon Adet kanamasını arttırır mı?

Microgynon kullanıcılarının yorumlarına göre bazı kadınlarda arttırdığı gözlenmemiştir. Daha önceki kullanımlarında hiç sorun olmadığı halde, ilerleyen yıllar içinde adet kanaması artan bayanlarında yorumlarına bulmak mümkün. Doktorunuz ile danışabilir ve aşırı kanamalarınızda farklı alternatifler isteyebilirsiniz.

Koruma Hemen Başlar mı?

Koruma ilacı içtiğiniz ilk günden itibaren başlar. 7 günlük ara verdiğiniz o dönem adet tarihinize denk gelecek ve sizler her zaman düzenli olarak kullanım yaparak gebe kalmayı engelleyebilirsiniz

Microgynon İçmeyi unuttuk Ne Yapmalıyım

İlacı içmeyi unutsanız eğer 12 saat içinde hatırladığınızda hemen alabilirsiniz. Eğer çok daha uzun bir süre geçtiyse ve siz ilişkiye girdiyseniz gebe kalma riskini olabilir. 12 saati geçtikten sonra bir yerine 2 adet ilaç almak doğru bir uygulama değildir.

İlacı bıraktıktan Ne kadar Süre Sonra Hamile Kalabilirim

Microgynon ilacını almayı bıraktıktan hemen bir gün sonra dahi sizin üreme sistemleriniz tekrar gebe kalmaya hazır hale gelir. Bir ya da iki aylık bir süreç yine normal sayılmakta ama daha fazla süre geçtiği halde gebe kalamıyorsanız bunun için mutlaka doktorunuza danışmalı ve fikir almalısınız.

 Ara Verip Tekrar Kullanabilir miyim?

Doğum kontrol hapınıza ara verdiğiniz an gebelik riski başlar. Sizler daha sonra istediğiniz tarihte tekrar kullanım yaparak gebeliği önlemeye başlayabilirsiniz. Bunun herhangi bir kısıtlaması ypktur.

 

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

39 yorum

 1. Adet döneminde adet geciktirici hap içtim ve adetimin 3 günü birlikte olduk ve içime boşaldı ertesi gün bu hapı kullandım sizde hamile kalır mıyım

  • Microgynon ilacını3 senede olsa almayı bıraktıktan hemen bir gün sonra dahi sizin üreme sistemleriniz tekrar gebe kalmaya hazır hale gelir. Eğer 3 aydan süre geçtiği halde gebe kalamıyorsanız bunun için mutlaka doktorunuza danışmalı ve fikir almalısınız.

 2. Ben her gün hapi aakşam 8 de iciyordum fakat birgün 7.bucukta ilişkim oldu 8 de hap içtim sizce hamile kalirmiyim

 3. Merhaba.. ilacı ilk defa kullanıcam ve nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyorum internetten okuduklarımdan tam olarak birşey anlamadım 7 gün ara verilmesi gerekiyor buda regl zamanına denk geliyor yani regl olduğumda ilacı kullanmıcam regl bittikten sonra mı devam Edicem? Lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  • Doktorunuza danışmanızda fayda vardır sıla hanım. Regl dönemi kullanmayacagınızı belirtmiş olması gerekiyor.

 4. Merhaba ben yeni doğum yaptım ve 40.gün bu ilacı kullanmaya başladım ve 10.gün çok az kanamam geldi normalmidir aceba

 5. Arkadaşımla ilişki ye girdik o popamdan boşaldı. Korunmasizdi o gün prezervatif falan yokdu sonra ilişki bitikkten sonra yikadim sildim ertesi günde dogum kontrol hapi aldım halen kullanıyorum adet olmadan kullandim sadece bi defa iliskiye girdim ilacı adet olduktan sonra birakayim mi hamile kalma mi engellermi ilaç yardımcı olursaniz sevindim

  • bu doğum kontrol hapıdır ertesi gün hapı ile karıştırılmamalıdır. ayrıca ilişki yaşadıgınız bölgeden cocuk olmaz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM